V Kanadě je učitel jako kamarád

Rozhovor se studentem SSPŠ Eduardem Balíkem, který si požádal o přerušení studia a zkouší, jaké je to být studentem v Kanadě.

Škola

07.05.2019

Jak ses dostal k takové možnosti studovat v Kanadě?

K této možnosti jsem se dostal díky mým rodičům a přátelům okolo nich, kteří měli zkušenosti se studiem svých dětí v zahraničí. Rodiče s námi žili 2 roky v Austrálii, mě ale byly 4 roky, když jsme se vraceli. Brácha tam chodil do školky a rok do školy, já už si skoro nic nepamatuji. Doma převládá názor, že bych měl bráchu jazykově dohnat a předehnat….

Váhal si, jestli chceš jet, nebo si tuto nabídku rovnou vzal?

Chvíli jsem váhal kvůli škole, ale po vyřešení pokračování studia na SSPŠ jsem už nepochyboval. S rodiči jsme dokázali tento návrh zrealizovat během jednoho měsíce.

Měl si možnost výběru státu nebo školy, kde chceš studovat během výměnného pobytu?

Záleží na agentuře, u které jste a také záleží, v jaké době se ptáte. Ale většinou máte na výběr z několika zemí a jejich provincií jako jsem měl já.

Jaké byly tvé pocity po příjezdu do nové rodiny a Kanady celkově? Měl si z něčeho strach?

Strach? Vůbec ne, byl jsem natěšen, že poznám nové lidi a kontinent, na kterém jsem nikdy před tím nebyl. Obyvatelé Kanady jsou velmi přátelští a ve všem mi pomáhali, jsem zde šťastný.

Jsi již schopný posoudit, v čem se liší český a kanadský systém školství? Na co ten český nebo kanadský dává větší důraz? Jsou shodné věkové přechody na další stupeň vzdělávání?

Rozdíl ve školství je podle mě veliký, každý student si může rozhodnout, které předměty bude studovat a každý má pouze čtyři předměty. Maturují v 3. ročníku, dále jdou na univerzitu nebo pracují. V učivu je také velký rozdíl, například ve druhém semestru v matematice začali brát převody jednotek, tzv. trojčlenku a čtení z grafů. Kanadské školy se podle mě zaměřují jen na nejdůležitější učivo, aby student po střední škole mohl rovnou pracovat a lidé, kteří jdou na universitu, musí po přijetí hodně dohánět. Je zde evidentně hlubší rozdíl mezi maturanty a třeba právníky nebo doktory.

Je v Kanadě ve středoškolském vzdělávání podporováno odborné školství, anebo spíše převažuje všeobecné vzdělávání, jako tomu je v USA?

Z mých zkušeností převládá všeobecné vzdělání.

Ve svém emailu jsi napsal, že se v maturitním ročníku vyučuje poměrně triviální matematika, přesto je Kanada úspěšnou a bohatou zemí. Opravdu je v Kanadě výuka matematiky tak lehká? A pokud ano, proč tomu tak podle tebe je?

Ano, je. Jak už jsem se zmínil v předchozích otázkách. Učivo, které se učí ve třetím ročníku střední školy se u nás probírá v průměru o dva roky dříve.

Zmínil jsi, že studium na místní škole je o dost jednodušší než u nás v Praze, znamená to, že přijdeš domů a nemusíš se nic doučovat nebo připravovat na další den? Myslíš si, že by studenti z dané školy byli schopní uspět na SSPŠ nebo by naopak v něčem zaostávali?

Doma se připravuji výjimečně. Myslím si, že by dost zaostávali.

Jsou předměty ve tvé škole dané, anebo si je studenti mohou volit?

Jak už jsem se zmínil výše, studenti si mohou vybrat jaké předměty je zajímají a baví.

Jaký je přístup pedagogů k vám studentům, na co dávají největší důraz?

Z mých zkušeností je učitel něco jako kamarád, se všemi učiteli dobře vycházím. Učitelé dávají velký důraz na to, aby škola děti bavila. Někteří žáci ovšem učitele nerespektují, ale to je problém v každé zemi.

Jaký vztah máte mezi sebou vy studenti? Objevují se prvky šikany či minimálně přezírání některých studentů? Třeba kvůli jejich vizáži či původu?

Šikanu jsem zde nezahlédl a všichni studenti spolu dobře vychází a pokud ne, tak se jednoduše nebaví. Vizáž či původ, co jsem viděl, není žádný problém, každý si zde nosí, co chce a původu se zde nikdo nesměje. Také je ve školách povoleno nosit čepice a boty.

Jak se mládež tvého věku v Kanadě baví? Jakou roli v tom hraje alkohol či drogy?

Nejsem ve velkém městě, takže aktivit zde moc není, u spolužáků bohužel převládá hraní her na počítači nebo na jiných zařízeních. Samozřejmě jsou zde děti, co sportují, mám spoustu přátel, kteří hrají hokej, chodí do posilovny. Alkohol a drogy jsou trendem na celé Zemi a v Kanadě tomu není u mládeže jinak, obzvlášť po legalizaci marihuany.

Jakou dobu Ti trvalo, než sis našel přátele a trávíš s nimi svůj volný čas?

Do týdne jsem už měl pár přátel, přibližně jednou až dvakrát týdně.

Jaké je složení společnosti v místě, kde konáš svou stáž? Jsou zde zastoupeni domorodí obyvatelé, cizinci? Jaké je mezi nimi soužití?

Jak už jsem říkal, jsem v menším městě, kde převážně jsou stálí obyvatelé Kanady. Cizince jsem zde moc neviděl, ale ve škole, kam chodím je spousta studentů ze zahraničí jako jsem já. Vztahy mezi nimi jsou bez problémů.

O nás Češích se říká, že máme stále blbou náladu, i když se nám žije nejlépe, jak se kdy v našem regionu žilo. Jaká je atmosféra v Kanadě?

V Kanadě jsou všichni velmi hrdí na to, že jsou z Kanady a vypadají stále šťastně. Pokaždé když někam jdu, tak vidím vlajku Kanady.

Co pro sebe zatím považuješ za největší přínos své stáže?

Jak jsem zmínil v předchozí otázce, Kanaďani jsou na sebe velmi hrdí, že jsou z Kanady a já jsem začal být hrdý na to, že jsem z České republiky. Kanada vznikla v roce 1867 (její hlavní město, Ottawa, vzniklo v roce 1855). Praha se stala významným centrem na konci 9. století, kdy si ji zvolili za sídlo Přemyslovci, kteří začali budovat české knížectví. My, jako Česká republika, máme mnoho významných památek, míst, na které bychom měli být hrdí a ne jen nadávat. Nejsme tak malá země abychom byli pasivní s pocitem, že nic nezměníme. Další věc, o kterou jsem se zajímal jsou učitelé. Učitel v Kanadě má měsíční plat okolo šedesáti pěti tisíc měsíčně v přepočtu na českou korunu a český kantor má něco okolo dvaceti sedmi tisíc měsíčně. I za tyto peníze se snaží během čtyřiceti pěti minut žáky něco naučit. Proto se chci začít chovat k učitelům s větším respektem.

Událo se něco, co tě doslova zaskočilo?

Jediné, co mne zaskočilo je, že si ke špagetám mažou chléb s máslem a hodně míchají slané se sladkým. Jinak jsem si žádné významné změny nevšiml.

Zpátky do České republiky se vracíš 30.června, dva dny po vysvědčení na naší škole, jaké budou tvé další plány po návratu? Jsi rád, že se vracíš zpět, nebo by sis raději sbalil celý pokoj a přestěhoval se do Kanady natrvalo?

Po návratu bych si chtěl najít brigádu, udělat autoškolu, hrát na kytaru, pokračoval ve skateboardingu a po prázdninách se soustředil na školu abych se zase dostal do starých kolejí. Kanada mi bude určitě chybět, lehčí škola, přátelští obyvatelé, můj vztah k anglickému jazyku. Přemýšlel jsem, že bych v budoucnosti v Kanadě bydlel, ale pořád mě to bude táhnout domů.

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

4C konference – Foresee The Future

Minulý pátek jsem se vydal na svůj úplně první lov. Lov kontaktů. Místo do školy jsem zamířil na skvělou 4C konferenci, která se byla zaměřena na vývoj počítačových her. Začátek byl báječný. Dorazil jsem s krásným hodinovým předstihem, už bylo otevřeno a já jsem si mohl vybrat ty nejlepší zákus...

Betlémský začátek

Přinášíme reportáž ze slavnostního zahájení školního roku 2019/20

Roku 1413 zde naposledy kázal mistr Jan Hus, o více než 600 let později v místě tolik historicky významném a svátečně ozářeném zahajuje školní rok 2019/20 Smíchovská střední průmyslová škola. Je zde cítit zcela odlišná atmosféra než se na první školní den očekává. Všichni si uvědomují, že se nenacházíme...

SSPŠ pro mě byla strašně důležitá

Jaroslav Kotápiš vystudoval výpočetní techniku na SSPŠ (2004-2008). V Alze pracuje od roku 2008, ředitelem marketingu se stal v únoru 2019.

Do školy jsi poprvé jako žák vkročil v září roku 2004, vzpomeneš si, jaké jsi měl pocity?Pamatuji si to docela přesně, jelikož se mnou nastupoval i kamarád z Chraštic, mého bydliště. Mě tehdy dali do „béčka“, což byla sportovní třída, jeho do 1.C. Jeho táta kvůli tomu ve škole udělal trochu „bordel“, ml...

Nová grafika od AMD

AMD (Radeon VII) útočí přímo na RTX 2080 FE od Nvidie

Nová grafika od AMD Radeon VII je jednou z nejvýkonnějších karet pro hráče, které můžete v dnešní době sehnat. Výkonem je na tom o něco hůř než RTX 2080. Je osazena 3840 stream procesory, zatímco karta od Nvidie jen 2944. Ta...