EVROPU VNÍMÁM JAKO SVŮJ DOMOV

Europoslankyně Martina Dlabajová exkluzivně pro Presloviny

Společnost

05.06.2019

Abych Vás představil, od 1. července 2014 jste poslankyní Evropského parlamentu, zakladatelkou několika firem a patronkou projektu „PročByNe?“. Co Vás přimělo ke kandidatuře do Bruselu? 

Kromě toho, že jsem hrdá Češka a rodačka ze Zlínského kraje, tak jsem vždy byla přesvědčenou Evropankou. Studovala jsem a také žila v jiných evropských zemích, a Evropu proto vnímám jako svůj domov, který mám ráda, ale cítím za něj silnou zodpovědnost. Když jsem před více než pěti lety dostala nabídku kandidovat do Evropského parlamentu, nemohla jsem se rozmýšlet dlouho. Je to neobyčejná příležitost, jak přiložit ruku k dílu a skutečně udělat něco pro to, abychom se všichni měli lépe a dařilo se nám. V letošních volbách kandiduji znovu a mé důvody jsou pořád stejné. Evropská unie je místo, kam patříme, a pokud se nám na něm něco nelíbí, změňme to.

Ve Zlíně jste vystudovala gymnázium, poté politické vědy na italské University of Padova, kde jste později založila i firmu(y). S odstupem doby, jste ráda, že jste zvolila tuto cestu vzdělání?

Na univerzitě v italské Padově jsem vystudovala Fakultu politických věd a specializovala jsem se na Evropskou unii. Svou diplomovou práci jsem psala o vstupu České republiky do Evropské unii, a to ještě v době, kdy jsme se na členství teprve připravovali. Letos květnu od tohoto významného okamžiku uplyne 15 let a měli bychom to pořádně oslavit. Ptáte-li se mě, zda jsem za výběr svého vzdělání ráda, tak odpovídám ano. Bez něj bych nebyla tam, kde nyní jsem.

O čem jste v dětství snila jako o svém budoucím povolání?

Možná mi to nebudete věřit, ale vždycky jsem chtěla být lékařkou. Na gymnáziu ve Zlíně jsem dokonce chodila do třídy, kde jsem měli více biologie. Nedávno jsem se byla v mé škole podívat a vzpomínala jsem na to. Nakonec jsem však učebnice biologie odložila a rozhodla se pro politologii, kterou jsem odešla studovat do Itálie. Tehdy na gymnáziu by mě nikdy nenapadlo, že budu jednou pracovat v Evropském parlamentu.

Váš projekt „PročByNe?“ jsou motivační stáže pro studenty a všeobecně mladé lidi. Jak jste k takovému nápadu přišla a jakou má zatím úspěšnost?

Myšlenka projektu „PročByNe“ se zrodila před pěti lety krátce poté, co jsem se dostala do Evropského parlamentu. Už tehdy jsem věděla, že chci pozitivně měnit životy mladých lidí a pomáhat jim, aby se v životě uchytili a měli práci, která je bude bavit a naplňovat. Zaměřila jsem se na věkovou skupinu od 18 do 25 let, což jsou mladí lidé, kteří končí studium a musí se záhy o svou budoucnost poprat na trhu práce. Evropa si nedávno prošla hospodářskou krizí a není to tak dlouho, co se dokázala znovu postavit na nohy. Byli to právě čerství absolventi, kteří tehdy měli problém najít jakoukoliv práci. Rozhodla jsem se proto, že je budu motivovat a posílím v nich naději, že nic není ztraceno. Projekt běží dodnes a změnil život už 70 mladým lidem, kteří si vyzkoušeli své stáže snů například po boku vrcholového politika, michelinského kuchaře, špičkového kadeřníka nebo v roli redaktorky ve známém módním časopise. Příběhy úspěšných absolventů stáží inspirují další mladé lidé, aby se nebáli bojovat za to, co chtějí, a nevzdávali se předčasně.

Získala jste jako první český politik v historii cenu MEP Award, je to Váš největší úspěch nebo považujete jiný svůj počin za ještě významnější?

Ocenění MEP Award, které jsem získala v roce 2015 za práci ve výboru Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální věci, si nesmírně vážím. Je to prestižní záležitost, protože o tom, kdo tohoto „evropského Oscara“ dostane, rozhodují vaši kolegové europoslanci. Já jsem navíc byla úplně prvním českým politikem, který jej obdržel. Vy se však ptáte na to, zda tu jsou i jiné úspěchy, které by byly významnější. 

Myslím si, že za posledních pět let v Evropském parlamentu se mi toho, co by stálo za řeč, povedlo opravdu hodně. Namátkově mohu vyzdvihnout svou práci pro mladé lidi, v nichž vidím naši budoucnost. Co však považuji za svůj největší úspěch, je to, že se každý večer mohu sama na sebe podívat do zrcadla a říct si, že jsem udělala maximum. Ať už všechno dopadne jakkoliv, nejdůležitější je, že je mé svědomí čisté. 

Narodila jste se 26. července 1976, na den přesně o 33 let později než zpěvák Mick Jagger, jakou hudbu posloucháte nejen když jste v Bruselu? 

Přiznám se, že v Bruselu hudbu moc neposlouchám. Není čas a když pozdě večer přijdu z Evropského parlamentu, kde je neustálý ruch a pořád se něco děje, tak pak se nejraději zaposlouchám do ticha. Hudbu si ale pouštím při řízení auta, a to pořádně nahlas. Mám ráda Nicka Cavea, The Doors, Pink Floyd, ale i vámi zmiňovaného Jaggera a jeho Rolling Stones. Sleduji také, co se děje nového na české hudební scéně. 

Mluvíte italsky, anglicky, německy, španělsky a rusky. Jaké jazyky budou podle Vás v horizontu pár let nejvýznamnější na světě? 

Víte, co se říká? Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. S tím nelze nesouhlasit, protože to je opravdu tak. Pokud se učíte nějaký jazyk, tak si tím otevíráte dveře do dalšího světa. Spolu s ním se dozvídáte o historii, kultuře a také smýšlení lidí, kteří jím mluví. To vás nesmírně obohacuje a určitě se vám to v životě neztratí, naopak, díky tomu získáte ještě víc. Učit se jazyky se určitě vyplatí a vždy záleží na vašich preferencích a na tom, co byste chtěli v životě dělat. Kromě „klasických“ jazyků, jako je angličtina, němčina, francouzština, španělština nebo italština, v poslední době roste také význam čínštiny, hindštiny, ruštiny, arabštiny nebo třeba v případě Latinské Ameriky portugalštiny. Ale pokud vás zaujme například dánština nebo vietnamština, tak směle do toho, ve světě se neztratíte!

Nedávno jste osobně navštívila naši školu, byla jste uchvácená technikou, se kterou si „hrajeme“, poté jste měla i prezentaci pro studenty. Je něco, co Vás na škole překvapilo a co se Vám líbilo nejvíce? 

Vaše škola byla založena v roce 1901 a má ohromnou tradici. Byla jsem nadšená z toho, v jakém prostředí máte možnost studovat a připravovat se na budoucnost. Líbí se mi, že se už při výuce seznamujete s tím, co po vás bude vyžadovat praxe, a jste proto lépe vybaveni na řešení složitých problémů, až před ně budete po skončení studia postaveni. Při návštěvě vaší školy jsem mluvila s celou řadou studentů a potěšilo mne, jak jste do toho, co děláte, zapálení. Při mé prezentaci, kde jsem se naopak snažila svou práci představit já vám, mne potěšilo, jak se zajímáte o to, co se děje kolem vás – třeba zrovna v Bruselu, odkud jsem za vámi přijela. Rozhodně máte přehled a dokážete položit správný dotaz. Jen tak dál!

V jakém stavu je podle Vás české školství, co mu chybí? Vidíte vzor v nějakých jiných členských státech? 

Na hodnocení českého školství bychom potřebovali určitě několik hodin, a tak se zaměřím jen na to nejdůležitější, co mu chybí. Náš vzdělávací systém musí být do budoucna pružnější a musí se naučit reagovat na nejnovější vývoj. Podívejte se, jak se naše životy změnily s příchodem moderních technologií, a není proto možné

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

E-SPORT: Sen každého hráče

E-Sport je označení pro hraní turnajů v online hrách. Zajímavosti a další informace se dočtete v tomto článku.

Pro ty, co neznají, E-Sport je označení pro hraní turnajů v online hrách jako například League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive, Clash Royale a spoustu dalších.V E-Sport turnajích se velmi často hraje o velmi zajímavé ceny, ale samotný titul, který za výhru obdržíte je jednou z nejlepších ce...

STŘEDOŠKOLSKÝ SNĚM

POHLEDEM STUDENTA

Ve středu 21. února se uskutečnil druhý Středoškolský sněm hlavního města Prahy, tentokrát v jednacím sále zastupitelstva v budově magistrátu na Mariánském náměstí. Středobodem tohoto sněmu byla volba předsedy sněmu a taktéž diskuze o dopravě v Praze a kvalitě stravování ve školních jídelnách. Celá ...

vyhlášení ankety ŘEDITEL ROKU 2018/19

Od začátku listopadu do konce roku 2018 probíhala anketa „Ředitel roku 2018/2019“ od společnosti Tutor. Do této ankety mohl každý přihlásit svého nejlepšího ředitele ať už z řad žáků, studentů, rodičů pedagogů nebo i zřizovatel školy. Za toto období bylo nominováno přes 80 ředitelů ze škol z celé České ...

Konference Elixír do škol aneb když kantoři mají víkend plný inspirace

Reportáž z konference Elixíru do škol 2019

Každý rok jeden víkend v květnu patří Hradec Králové fyzikářům. Kde jinde byste jich také mohli potkat více jak 200? I mezi učiteli se jedná o výjimečnou akci. Neznám jiné školení, navíc celo-víkendové, kam by se dobrovolně hlásilo tolik učitelů. Další stovka trpělivě čekala na seznamu náhradníků.Čím se...