PŘEDSTAVENÍ MODELU TÁBORA AUSCHWITZ-BIRKENAU

VÝSTAVA V TEREZÍNĚ

Společnost

24.04.2018

Studenti Smíchovské SPŠ v terezínských Dělostřeleckých kasárnách představili model tábora Auschwitz-Birkenau v měřítku 1:500. „Tento projekt je naprosto unikátní.“ říká ředitel Centra studií genocid Terezín Šimon Krbec. „Spolupráce se studenty Smíchovské střední průmyslové školy byla naprosto úžasná,“ dodává umělecký ředitel Centra studia genocid pan Pavel Chalupa.

Smíchovští studenti se podíleli na vytvoření hned dvou expozic výstavy a pořadatelsky zajistili i její slavnostní otevření, spojené s památným dnem České republiky. V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách krematorií I. a II. zavražděno 3792 československých občanů, židovských mužů, žen a dětí. Cílem tvůrců této expozice je upozornit na systematičnost a masovost, s jakou byli lidé vyvražďováni v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau, jakožto i na monstrózní rozměry „továrny na smrt“.

„Původně měli studenti vytvořit pouze technickou dokumentaci pro mojí publikaci, ale z jejich vlastní iniciativy se projekt neustále rozrůstal a přibývaly nové a ojedinělé výstupy. Aktivního přístupu svých studentů si obrovsky vážím,“ svěřuje se ředitel SSPŠ Radko Sáblík.


Studenti SSPŠ celý komplex Auschwitz vymodelovali dle technických dokumentací, dobových i současných fotografií za přispění Státního muzea Auschwitz. Na virtualizaci Auschwitz naši studenti dohromady pracovali čtyři roky a postupně se na realizaci projektu podílelo na sto studentů v rámci svých studentských a maturitních projektů. Někteří z nich u projektu zůstali i po maturitě v pozici odborných konzultantů. „Před tím, co naši studenti a absolventi dokázali, hluboce smekám,“ říká s neskrývanou hrdostí Sáblík.

Ve školním roce 2017/2018 byl 3D model obou táborů Auschwitz I. a Auschwitz II. – Birkenau převeden do programu pro headsety virtuální reality a u druhého ze jmenovaných táborů byl vytvořen i fyzický model v měřítku 1:500.

Fyzický model o rozměrech 3x3 metry vznikal ve sklepení školy na několika pane-
lech. Ty byly dva týdny před slavnostním otevřením výstavy převezeny do Terezína. Až poté bylo možné model dokončit, tzn. vybudovat oplocení, upravit terén, doplnit legendu. Šest studentů čtvrtého ročníku technického lycea na těchto pracích strávilo dokonce dvě „čtyřiadvacítky“, kdy začali s úpravou modelu v dopoledních hodinách jednoho dne a končili ve stejném čase dne druhého.

„Práce na modelu byla poměrně náročná,“ svěřuje se student Tomáš Bobok, „Stejně náročné bylo i téma. Někdy…,“ odmlčí se, „Ale je dobře, že tento projekt vznikl,“ dodá důrazně.

Virtuální model obou táborů, doplněný o typické dramatické výjevy, dával dohromady pan Igor Žmajlo, absolvent Smíchovské SPŠ, na které nyní vyučuje programování ve virtuální realitě.

Pro přítomné studenty dvou velice prestižních škol Smíchovská SPŠ a Gymnázium Jana Keplera byla na výstavě zorganizována beseda o dění v tehdejší době, kterou vedli redaktor Stanislav Motl a profesor Masarykovy univerzity Miroslava Mareš. Po ukončení besedy byl prostor na dotazy a vznikla debata se studenty.

Na místě natáčela Česká televize, informace se objevily ve třech živých vstupech i ve večerním celostátním zpravodajství. Všechny důležité osoby pro realizaci projektu poskytly rozhovory, včetně ředitele Centra studií genocid Terezín pana Šimona Krbce a pana ředitele Smíchovské SPŠ Radko Sáblíka. V reportáži pánové popsali kompletní vznik modelu a celého projektu. Vyzpovídáni byli také studenti obou škol. Ti ze Smíchovské SPŠ popisovali především spolupráci s muzeem v Terezíně a ti z Gymnázia Jana Keplera své dojmy z celé akce. Studentka gymnázia také zmínila, že již žáci devátých tříd mají větší znalosti o daném tématu, než členové určité politické strany.