Konference Elixír do škol aneb když kantoři mají víkend plný inspirace

Reportáž z konference Elixíru do škol 2019

Společnost

20.06.2019

Každý rok jeden víkend v květnu patří Hradec Králové fyzikářům. Kde jinde byste jich také mohli potkat více jak 200? I mezi učiteli se jedná o výjimečnou akci. Neznám jiné školení, navíc celo-víkendové, kam by se dobrovolně hlásilo tolik učitelů. Další stovka trpělivě čekala na seznamu náhradníků.

Čím se tato vzdělávací akce liší od jiných?

Možná i díky tomu, že obsah konference vymýšlí fyzikáři sami pro sebe, ustálil se její koncept na 4 zajímavých přednáškách a 4 workshopech, kde učitelé vyrábějí pomůcky či se stávají žáky a učí se novým dovednostem a inovativním přístupům. Kromě těchto základních stavebních kamenů je sobotní popoledne určeno tzv. fóru inspirace, kde se mohou prezentovat organizace a firmy, které učitelům nabízí své programy, nové knížky a vzdělávací akce.

Letos jsem se poprvé neúčastnila konference za naši školu sama. Dalšími účastníky byli kolega Jaroslav Kořínek a pan ředitel. Nicméně každý z nás měl na konferenci jiné postavení a tím i mohl vidět akci z jiného úhlu. Pan Kořínek byl účastníkem, který navštěvoval workshopy a přednášky a tím získával spoustu inspirace. Pan ředitel byl spíše pozorovatelem, jak taková opravdu akční konference fyzikářů – nadšenců vypadá. 

S učiteli společně s vedením katedry didaktiky fyziky MFF UK také v rámci fóra inspirace diskutoval. Já byla v roli školitele a to hned se dvou sekcích – ve fóru inspirace jsem společně s kolegou Janem Veselým z pražského planetária vařila komety v suchém ledu a ve večerních hodinách v pátek i sobotu vedla workshop, kde jsme s učiteli pájeli zdroj světla. 

Přála bych i učitelům jiných předmětů, než je fyzika, aby pro ně vznikla obdobná konference, která by je inspirovala k další práci a nabíjela je energií. Není lepšího léku proti vyhoření – i když zrovna na mém workshopu málem k požárnímu poplachu došlo. 


Mgr. Věra Krajčová, pedagogRedakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

Space Camp

Space Camp Turkey je jedním ze tří vesmírných táborů na světě a jedním ze dvou v Asii. Byl otevřen 12. června 2000 a už ho navštívilo přes 160 tisíc dětí z 50 zemí.

Space camp překonal mé očekávání. Celá atmosféra byla mnohem lepší, než jsem si myslela. Všem bych tento tábor doporučila. Pro účast na Space Campu musíte splňovat věkové podmínky. Na tábor se tedy mohou podívat jen děti v rozmezí věku od 10 do 15 let.Co mě na Space Campu tak zaujalo a překvapilo? Měli ...

KDO NECHCE BÝT NA FOTCE, AŤ ODEJDE

SSPŠ pořádala soutěž pro žáky ZŠ, díky které mohli vítězové získat body k přijímačkám.

V laboratoři virtuální reality Smíchovské střední průmyslové školy se nachází na třicet lidí, jde o žáky základních škol a jejich doprovod. Ovšem zatímco část postává u zdi, ta druhá polovina máchá rukama, v nichž svírá ovladače, na hlavě speciální brýle. Snaží se zlikvidovat lukem a šípem vetřelce, kte...

TA HRA SE VÁM OPRAVDU POVEDLA

Přinášíme reportáž z letošního festivalu ANIFILM v Třeboni

Pět dní nabitých virtuální realitou, nadšení dětí, ale i jejich rodičů a prarodičů. Práce studentů Smíchovské SPŠ opět okouzlily návštěvníky festivalu ANIFILM v Třeboni.  „Pane, mohu vám něco říct?“ ptá se asi desetiletý klučina ředitele Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblíka. ...

V ČESKÉM ŠKOLSTVÍ SE (snad) BLÝSKÁ NA LEPŠÍ ČASY

Skupina čtyř studentů Smíchovské střední průmyslové školy je usazena ve vestibulu Národní technické knihovny v Dejvicích a probírá s pracovníkem kabinetu ministra školství Karlem Gargulákem...