I maso může být kultivované

Společnost

19.03.2019

Kultivované maso je maso vyráběné s pomocí tkáňového inženýrství, které se tradičně používá v regenerační medicíně. Koncept tkáňového inženýrství zpopularizoval Jason Matheny, který v roce 2000 vytvořil klíčový objev o výrobě kultivovaného masa.

V roce 2013 byla Mark Postová, profesorka na Maastrichtské univerzitě, první, která předvedla doklad o koncepci in vitro laboratorního pěstování masa tím, že vytvořil první laboratoř pěstované burger.

Historie

Tuto možnost nastínil již Winston Churchill, který toto předvídal již v roce 1931: "Je absurdní chovat celou slepici proto, abychom si dali prsa nebo křídla. "
První veřejná zkouška masa byla provedena na tiskové konferenci v Londýně dne 5. srpna 2013, kdy byl veřejnosti prvně představen burger vyrobený z masa, které se nevyvinulo přirozenou cestou.
Tkáň pro ukázku v Londýně byla pěstovaná v květnu téhož roku. Výzkum zafinancoval Stergey Brin přibližně asi 250 000 EUR
Díky tomu, jaký pokrok se stal v této oblasti se společnost Mosa Meat rozhodla financovat tento projekt nepřetržitě. A dokázala výrazně snížit náklady. 

Výroba

Počáteční buňky

Laboratorně pěstované maso začíná odebíráním malého vzorku buněk z živé krávy, takže to vlastně není umělý syntetický výrobek. Začíná to kmenovými buňkami z vybraného zvířete. Většina produkce produkující maso využívá myosatelitové kmenové buňky, které se stávají různými tkáněmi ve svalech.

 

Růstové medium

Buňkám se dodá protein pro podporu růstu tkání. Tyto buňky by již měli obsahovat všechny živiny potřebné k růstu. Poté co dostanou všechny potřebné živiny, tak se dají do bio-reaktoru, který jim dodá potřebnou energii k růstu.

Lešení

Lešení se používá pro to, aby se z masa nestala jenom placka, ale aby rostlo směrem vzhůru. Dočetl jsem se, že je možné z 10 vepřových buněk vyrobit za dva měsíce až 50 000 tun masa.

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

Do lesa my nechodíme

Vesnice Smrkoves byla známá tím, že v ní byl nejzdravější vzduch široko daleko, tak se nikdo ani nemohl divit, že doktoři předepsali Liborovi pobyt právě zde na dobu letních prázdnin. Jeho zdravotní stav se od posledn&iacu...

HACKEŘI SE SCHÁZEJÍ NA POLICEJNÍ AKADEMII

Raději je to neučte, budou z nich zlí hackeři! Občas zazní z úst některých pracovníků Ministerstva školství či vybraných politiků.

Raději je to neučte, budou z nich zlí hackeři! Občas zazní z úst některých pracovníků Ministerstva školství či vybraných politiků. Naštěstí jsou tyto hlasy jen v opozici vůči těm, kteří si uvědomují, že vzdát se expertů na kybernetickou bezpečnost je v digitálním světě pro stát srovnatelné riziko, jako ...

STARÉ LÁSKY NEREZAVÍ, PRAŽSKÉ MOSTY ANO

ŽELEZNIČNÍ MOST

Technická správa komunikací hl. m. Prahy spravuje na 700 mostních objektů. Z nichž je, dle aktuálního hodnocení TSK, které dělí mosty do sedmi kategorií, 125 ve špatném (99 - do této kategorie se do 2. prosince řadila také Trojská lávka), velmi špatném (23) či havarijním stavu (3). Pomineme-li Libeň...

Microsoft Office World Championship 2019

Letos v létě jsem měl možnost, podívat se do New York City. Stalo se tak díky soutěži Microsoft Office World Championship, která je každoročně pořádaná. Na tuto soutěž se přihlásí automaticky každý student, který dělá certifikáty z balíčku produktů Microsoft Office. Na naší škole tyto certifikáty organi...