Další gigantický projekt Elona Muska

Technologie

28.02.2019

V prosinci minulého roku představila společnost Boring Company v Los Angeles svůj nový tunel určený pro vysokorychlostní přepravu osob. Společnost vlastní americký miliardář Elon Musk, který stojí za řadou gigantických projektů jako je například Space X nebo automobilka Tesla. Právě tento tunel by měl být „podprojektem“ k vozům automobilky Tesla.

Do projektu s pracovním názvem „Hawthorne Test Tunnel“ vkladá už od začátku (rok 2016) vizionář Ellon Musk velké naděje. Vysokorychlostní tunel by měl najít využití hlavně ve velkých městech jako je například Los Angeles či New York, takto velká města jsou totiž přeplněna auty a mají proto velký problém s  dopravou, (například v New Yorku připadá jedno auto na každou druhou domácnost) a ruku v ruce jdou s tímto problémem i dopravní nehody (například v New Yorku dle statistiky umře za rok více jak 315 lidí při dopravních nehodách). Právě přesunutí dopravy pod zem by mělo těmto častým a nežádoucím jevům zabránit a udělat dopravu rychlejší, bezpečnější a příjemnější.

Tunel funguje na první pohled na vcelku jednoduchém principu. Do tunelu, který se nachází přibližně deset metrů pod zemským povrchem a je široký skoro čtyři metry, sjeli první návštěvníci ve voze Tesla X za pomocí speciálního výtahu. Jakmile auto dosedlo na betonovou cestu uvnitř tunelu, vůz začal rychle akcelerovat a během pár vteřin se již pohyboval konstantní rychlostí 64 km/h. Řidič vozu nemusel v tunelu auto vůbec korigovat, protože tunel nemá žádné ostré zatáčky, a navíc je vůz ze strany opatřen postranními koly, která drží vůz stabilní a díky nim se Další gigantický projekt Elona Muska tedy v tunelu nemusíte vůbec dotknout volantu. Musk po testovací jízdě oznámil, že se nejedná o konečnou verzi projektu. V konečné podobě projektu by rychlost, které by měl vůz v tunelu dosahovat, měla být až 241 km/h. Kdybyste chtěli popsat tento tunel malému dítěti, prostě byste mu řekli, že auto sjede pod zem, tam se napojí na tunel a za pár minut bude vyjíždět na opačném konci města.

Tesla v tunelu

Pokud byste ovšem chtěli do tunelu vjet klasickým autem, nejspíš by se vám to nepovedlo. Tunel je konstruován pouze pro automobil značky Tesla TeslaX. Ale nezoufejte. Musk prohlásil, že v tunelu by se měli nacházet i autonomní vozy, které budou určeny pro přepravu chodců, takže si snad v budoucnu budeme moct také vyzkoušet jízdu v tomto neobvyklém tunelu, aniž bychom vlastnili Teslu.

I když se jedná zatím pouze o testovací tunel, který má dvě míle, tak cena, kterou musel Musk do tohoto projektu vložit, nebyla zrovna malá. Výstavba jedné míle tunelu ho totiž přišla bezmála na 10 000 000 $ (v přepočtu 200 000 000 kč). Jak to bude s tunelem dál je zatím otázka času. Elon Musk by rád viděl své tunely v každé velké americké metropoli, ale celý tento projekt je lidově řečeno teprve v plenkách.

Vysokorychlostní dopravu by snad uvítal každý, ale jenom chtíč nestačí. Pokud se někdy dočkáme podobného tunelu u nás, to je zatím ve hvězdách, ale Česká republika v  modernizaci nezahálí a doufám, že se někdy aspoň doslechneme o  vysokorychlostním tunelu z Prahy do Brna.

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

DÍRA NA TRHU PRÁCE PŘEJE PRACOVNÍKŮM S IT

Podle agentury CzechInvest každá třetí investice v Česku míří do sektoru Informačních Technologií. Tyto obory jsou obecně na trhu práce velmi žádané. Napříč sektory neustále vznikají nová pracovní místa, která vyžadují vědomosti právě z oblasti IT. I když české střední i vysoké školy každým rokem produk...

ENERGIE BUDOUCNOSTI

Asi všichni víme, že zásoby nejvíce využívaných paliv, ať už pro výrobu elektrické energie, tak i pohonných hmot, nejsou nekonečné, a tak se hledají různé obnovitelné alternativy, které by zpomalily úbytek surovin nebo jej zcela zastavily. Jednou z těchto alternativ je solární energie, která se velmi r...

STARÉ LÁSKY NEREZAVÍ, PRAŽSKÉ MOSTY ANO

ŽELEZNIČNÍ MOST

Technická správa komunikací hl. m. Prahy spravuje na 700 mostních objektů. Z nichž je, dle aktuálního hodnocení TSK, které dělí mosty do sedmi kategorií, 125 ve špatném (99 - do této kategorie se do 2. prosince řadila také Trojská lávka), velmi špatném (23) či havarijním stavu (3). Pomineme-li Libeň...

vyhlášení ankety ŘEDITEL ROKU 2018/19

Od začátku listopadu do konce roku 2018 probíhala anketa „Ředitel roku 2018/2019“ od společnosti Tutor. Do této ankety mohl každý přihlásit svého nejlepšího ředitele ať už z řad žáků, studentů, rodičů pedagogů nebo i zřizovatel školy. Za toto období bylo nominováno přes 80 ředitelů ze škol z celé České ...