CENTRUM MĚSTA BUDOUCNOSTI NA CIIRK

Škola

19.06.2018

V prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK), zřízeném při ČVUT v Dejvicích, pobíhají studenti a absolventi Smíchovské střední průmyslové školy. Jejich soustředěné pohledy svědčí o tom, že nechtějí nic ponechat náhodě. Jeden tým připravuje ozvučení chodby, rozprostírající se vedle rušné ulice Jugoslávských partyzánů, druhá točí ilustrační záběry pro svou reportáž z celé akce, třetí připravuje prostory pro odpolední konferenci na téma Město budoucnosti.

            Již za několik hodin dojde k slavnostnímu otevření Centra města budoucnosti na CIIRK, na kterém se podílí kromě této instituce i některé fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT) a pražská firma Operátor ICT, a které různými způsoby podporují jeho partneři.

            Krátce po poledni začíná v prostorách určených k propagaci Průmyslu 4.0 konference na téma Smart City. Na úvod promlouvá profesor Vladimír Mařík, ředitel CIIRK i guru Industry 4.0 v České republice.

            „Jsem moc rád, že zde vidím mladé tváře,“ rozhlíží se a jeho pohled dopadá na více než dvě desítky studentů Smíchovské SPŠ, „Právě kvůli tomu jsme tento ústav budovali. Chci zde vytvořit komunitu mladých talentovaných lidí, ať již z vysokoškolského či středoškolského prostředí,“ vysvětluje, „Chtěl bych, aby se zde propojovali nejen navzájem, ale i se spolupracujícími firmami,“ doplňuje.


            Druhý v pořadí vystupuje ředitel Smíchovské SPŠ Radko Sáblík, který se zamýšlí nad obsahem školství, které musí reflektovat ohromné změny v technologiích i společnosti.

            „Prostředí na středních i vysokých školách je pořád hrozně moc odtržené od reálného života, naší snahou musí být ho k praxi přiblížit. Nestačí do studentů nahustit tvrdé znalosti a myslet si, že jsme je tím připravili pro budoucí kariéru. Tak už to dávno nestojí a školství se musí přizpůsobit potřebám trhu a být ku prospěchu svým studentům,“ tvrdí.

            Následně vystupuje Michael Blažíček, šéf firmy Lumbio vyrábějící osvětlení, po něm přichází na řadu profesor Wolfgang Dorner z technické university v Deggendorfu a vše završuje architekt Michal Postránecký, který sice žije na Floridě, staví domy a hotely po celém USA, ale nově je i šéfem Centra města budoucnosti na CIIRK. Jeho přednáška má trojnásobnou časovou dotaci oproti jeho předřečníkům a je třešničkou na dortu velmi zdařilého odpoledne.

            „Pokusím se vám v následné půldruhé hodině vysvětlit, co vlastně znamená pojem Smart City, který mnozí používají bez znalosti jeho obsahu,“ slibuje v úvodu. Svým slovům dostojí a velmi poutavě přenáší své posluchače do roku 2058.

            Do začátku slavnostního otevření Centra města budoucnosti zbývá necelá hodina, kterou účastníci konference vyplňují debatami u skleničky šampaňského a u menšího občerstvení. Objednat drink si však mohou i u robota, který jim vcelku dovedně míchá poručené nápoje. Především studenti Smíchovské SPŠ přicházejí k pracovištím Centra průmyslu 4.0 a sledují práci různých robotických zařízení, k tomu se jim dostává odborného výkladu.

            Student Smíchovské SPŠ David Tien správně pohne páčkou na mixážním pultu a konferenciér poprvé promluví ke stovce hostů, kteří jsou shromážděni v prostorách chodby v CIIRK, která sousedí s ulicí Jugoslávských partyzánů. Zde mají své panely různé významné firmy, ale i Smíchovská SPŠ, jako partner projektu.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se zasloužili o to, že dnes můžeme otevřít Centrum města budoucnosti,“ dostává slovo šéf tohoto projektu Michal Postránecký, poté zmiňuje spolupráci s Operátorem ICT a představuje partnery projektu. Nejprve přicházejí na řadu ti z komerční sféry, kdy vítá ředitele firem Siemens, Cisco a Vodafone, pak však pokračuje, „S radostí mohu oznámit, že jsme právě dnes podepsali memorandum o spolupráci se Smíchovskou průmyslovou školou, jejíž studenti se zapojí do projektu. Některé zde i vidíte, protože pořizují z dnešní akce záznam. Rád zde vítám ředitele této střední školy pana Sáblíka.“

Kromě již jmenovaných ředitelů partnerských organizací přišlo mnoho různých osobností z akademické, společenské i komerční sféry, nechybí rektor ČVUT či ředitel divize Smart Prague firmy Operátor ICT. Ale mezi hosty lze spatřit i politiky.  


Ti všichni si v následné hodině a půl mohou prohlížet expozice Centra města budoucnosti, ale především spolu diskutovat, vyměňovat si své názory na dobu, která již nezadržitelně přichází a na níž společnost ještě není vůbec připravena. Na dobu, kdy se bude muset člověk naučit komunikovat se stroji a autonomními systémy, které mu v případě správného nastavení budou sloužit. A aby lidstvu opravdu sloužily, a ne mu škodily, o to se musí postarat odborníci, kteří se budou scházet v CIIRK. Ať již v nově otevřeném Centru města budoucnosti, ale i v dříve vybudovaném Centru průmyslu 4.0.

Tato výzkumná a vývojová pracoviště však nemají sloužit jen špičkovým odborníkům, ale i těm, za kterých se možná špička ve svém oboru teprve stane. Proto znějí logicky i slova, která pronesl profesor Vladimír Mařík, když se loučil s ředitelem Smíchovské SPŠ Radko Sáblíkem: „Pane řediteli, studenti vaší školy mají vždy dveře CIIRKu otevřené.“  

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

SMART PRAHA ROKU 2035 PŘIJDE NA STAMILIARDY

ŘÍKÁ MICHAL POSTRÁNECKÝ

„Město dnes chápeme jako fyzickou strukturu, ve které žijeme. V roce 2035, což je pro nás docela daleko v kontextu rychlosti, s jakou se technologie vyvíjejí, se velká část obchodu, služeb a našich potřeb přenese do paralelního virtuálního světa nad touto fyzickou realitou. Dění v jednom světe, bude...

Jak jsem mluvil v Evropském parlamentu

Student Adam Skokan vyrazil do Evropského parlamentu. Jaké měl pocity z cesty?

Jen co jsem se rozloučil se všemi v Praze, byl jsem na cestě do Bruselu. Cestoval jsem ve spolupráci s evropskou komisí a studentským spolkem European Apprentices Network. Bohužel, nebyla to cesta poznávací, ale pracovní. Přiznám se, stálo to za to! Každý den jsme měli přichystaný náročný program v zase...

MOST, KTERÝ BYL POSTAVEN ZA 72 HODIN CHÁTrá

Shromažďují se informace v jak špatném stavu mosty jsou a zjišťuje se, že se s nimi za posledních 30 let neudělalo vůbec nic.

Máme březen roku 2018, světová ekonomická krize, podle renomovaných ekonomů společnosti Delloite, skončila před 3 lety. Ekonomika České republiky zažívá nebývalý růst. Doba uzrála k výrazným investicím do infrastruktury a situace kolem pražských mostů naznačuje, kde začít. Ze 700 mostních objektů, k...

Finanční problémy Apple

Propad akciíNa začátku roku 2019 se stala pro Apple nemilá událost. Dne 2. ledna firma zveřejnila finanční zprávu, ve které došlo ke snížení odhadu vývoje čtvrtletních tržeb. Konkrétně došlo ke snížení z předpokládaných 89-93 miliard dolarů na “pouhých” 84 miliard dolarů. To okamžitě způsobilo pád akcií...