CENTRUM MĚSTA BUDOUCNOSTI NA CIIRK

Škola

19.06.2018

V prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK), zřízeném při ČVUT v Dejvicích, pobíhají studenti a absolventi Smíchovské střední průmyslové školy. Jejich soustředěné pohledy svědčí o tom, že nechtějí nic ponechat náhodě. Jeden tým připravuje ozvučení chodby, rozprostírající se vedle rušné ulice Jugoslávských partyzánů, druhá točí ilustrační záběry pro svou reportáž z celé akce, třetí připravuje prostory pro odpolední konferenci na téma Město budoucnosti.

            Již za několik hodin dojde k slavnostnímu otevření Centra města budoucnosti na CIIRK, na kterém se podílí kromě této instituce i některé fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT) a pražská firma Operátor ICT, a které různými způsoby podporují jeho partneři.

            Krátce po poledni začíná v prostorách určených k propagaci Průmyslu 4.0 konference na téma Smart City. Na úvod promlouvá profesor Vladimír Mařík, ředitel CIIRK i guru Industry 4.0 v České republice.

            „Jsem moc rád, že zde vidím mladé tváře,“ rozhlíží se a jeho pohled dopadá na více než dvě desítky studentů Smíchovské SPŠ, „Právě kvůli tomu jsme tento ústav budovali. Chci zde vytvořit komunitu mladých talentovaných lidí, ať již z vysokoškolského či středoškolského prostředí,“ vysvětluje, „Chtěl bych, aby se zde propojovali nejen navzájem, ale i se spolupracujícími firmami,“ doplňuje.


            Druhý v pořadí vystupuje ředitel Smíchovské SPŠ Radko Sáblík, který se zamýšlí nad obsahem školství, které musí reflektovat ohromné změny v technologiích i společnosti.

            „Prostředí na středních i vysokých školách je pořád hrozně moc odtržené od reálného života, naší snahou musí být ho k praxi přiblížit. Nestačí do studentů nahustit tvrdé znalosti a myslet si, že jsme je tím připravili pro budoucí kariéru. Tak už to dávno nestojí a školství se musí přizpůsobit potřebám trhu a být ku prospěchu svým studentům,“ tvrdí.

            Následně vystupuje Michael Blažíček, šéf firmy Lumbio vyrábějící osvětlení, po něm přichází na řadu profesor Wolfgang Dorner z technické university v Deggendorfu a vše završuje architekt Michal Postránecký, který sice žije na Floridě, staví domy a hotely po celém USA, ale nově je i šéfem Centra města budoucnosti na CIIRK. Jeho přednáška má trojnásobnou časovou dotaci oproti jeho předřečníkům a je třešničkou na dortu velmi zdařilého odpoledne.

            „Pokusím se vám v následné půldruhé hodině vysvětlit, co vlastně znamená pojem Smart City, který mnozí používají bez znalosti jeho obsahu,“ slibuje v úvodu. Svým slovům dostojí a velmi poutavě přenáší své posluchače do roku 2058.

            Do začátku slavnostního otevření Centra města budoucnosti zbývá necelá hodina, kterou účastníci konference vyplňují debatami u skleničky šampaňského a u menšího občerstvení. Objednat drink si však mohou i u robota, který jim vcelku dovedně míchá poručené nápoje. Především studenti Smíchovské SPŠ přicházejí k pracovištím Centra průmyslu 4.0 a sledují práci různých robotických zařízení, k tomu se jim dostává odborného výkladu.

            Student Smíchovské SPŠ David Tien správně pohne páčkou na mixážním pultu a konferenciér poprvé promluví ke stovce hostů, kteří jsou shromážděni v prostorách chodby v CIIRK, která sousedí s ulicí Jugoslávských partyzánů. Zde mají své panely různé významné firmy, ale i Smíchovská SPŠ, jako partner projektu.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se zasloužili o to, že dnes můžeme otevřít Centrum města budoucnosti,“ dostává slovo šéf tohoto projektu Michal Postránecký, poté zmiňuje spolupráci s Operátorem ICT a představuje partnery projektu. Nejprve přicházejí na řadu ti z komerční sféry, kdy vítá ředitele firem Siemens, Cisco a Vodafone, pak však pokračuje, „S radostí mohu oznámit, že jsme právě dnes podepsali memorandum o spolupráci se Smíchovskou průmyslovou školou, jejíž studenti se zapojí do projektu. Některé zde i vidíte, protože pořizují z dnešní akce záznam. Rád zde vítám ředitele této střední školy pana Sáblíka.“

Kromě již jmenovaných ředitelů partnerských organizací přišlo mnoho různých osobností z akademické, společenské i komerční sféry, nechybí rektor ČVUT či ředitel divize Smart Prague firmy Operátor ICT. Ale mezi hosty lze spatřit i politiky.  


Ti všichni si v následné hodině a půl mohou prohlížet expozice Centra města budoucnosti, ale především spolu diskutovat, vyměňovat si své názory na dobu, která již nezadržitelně přichází a na níž společnost ještě není vůbec připravena. Na dobu, kdy se bude muset člověk naučit komunikovat se stroji a autonomními systémy, které mu v případě správného nastavení budou sloužit. A aby lidstvu opravdu sloužily, a ne mu škodily, o to se musí postarat odborníci, kteří se budou scházet v CIIRK. Ať již v nově otevřeném Centru města budoucnosti, ale i v dříve vybudovaném Centru průmyslu 4.0.

Tato výzkumná a vývojová pracoviště však nemají sloužit jen špičkovým odborníkům, ale i těm, za kterých se možná špička ve svém oboru teprve stane. Proto znějí logicky i slova, která pronesl profesor Vladimír Mařík, když se loučil s ředitelem Smíchovské SPŠ Radko Sáblíkem: „Pane řediteli, studenti vaší školy mají vždy dveře CIIRKu otevřené.“  

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

I maso může být kultivované

Kultivované maso je maso vyráběné s pomocí tkáňového inženýrství, které se tradičně používá v regenerační medicíně. Koncept tkáňového inženýrství zpopularizoval Jason Matheny, kter&yacu...

Rozhovor se studentem roku 2018/19

Adam Skokan se stal Studentem ČR pro rok 2019, v soutěži o nejaktivnějšího studenta s názvem Středoškolák roku 2019 obsadil druhé místo. Zúčastňuje se s delegací Hospodářské komory ČR výjezdů do celé Evropy, kde zastupuje české studenty.

►Loňský školní rok byl pro tebe velmi úspěšný. Získal jsi i dvě prestižní individuální ocenění. Kterého si více ceníš a proč?Být studentem roku je pro mě velká čest a vážím si toho. Avšak více si cením ocenění druhého nejlepšího středoškoláka roku, protože byl někdo lepší. To mě dokáže nabít a více se s...

SPOJENÍ PRAHA – JINDŘICHŮV HRADEC NAVÁZÁNO

„Škola pro život aneb více praxe, méně teorie“

U stolku v konferenční místnosti CEVRO institutu v Jungmanově ulici sedí několik hostů, a nad nimi se skví v nadživotní velikosti postava ředitele Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblíka. Ten nem...

Chci propojit technologii s lidským tělem

Alvaro Valvidia, student 3. ročníku oboru IT, popisuje své dětství a spolupráci s FN Motol

Do svých sedmi let jsi žil ve Španělsku a v Brazílii, od té doby jsi v České republice. Cítíš se tak trochu světoběžníkem? Pamatuješ si něco z doby před příchodem do Česka? Měl jsem to štěstí, že se mnou rodiče cestovali. Díky tomu jsem si udělal představu o různých místech a o chování různýc...