APPLE WWDC 2019

Jaké novinky představil Apple na červnovém Keynote?

Technologie

20.06.2019


iOS 13

Pravděpodobně nejzásadnější informace zazněly během panelů věnující se jednotlivým operačním systémům. iOS 13 přináší Dark Mode s širokou systémovou podporou, další vlnu softwarových optimalizací, podporou Swipe klávesnice QuickPath a velkým množstvím více či méně předělaných nativních systémových aplikací. Apple se do velké míry zaměřil (a to platí vesměs pro všechny operační systémy) na prohloubení ochrany soukromí uživatelů.


iPadOS

Nečekanou novinkou bylo vytvoření zcela nového operačního systému, který je určený pro iPady – jmenuje se iPadOS a ve své podstatě jde o to, po čem uživatelé iPadů sní už roky. Rozšíření schopností původního iOS a lepší softwarové využití skvělého hardwaru, který Apple u iPadů nabízí. Nový iPadOS tak dokáže efektivněji využívat prostor na obrazovce, nabídne novou funkcionalitu domovské obrazovky a pohyblivého docku, zdvojování otevřených aplikací v režimu Split View, kompletní přepracování a zdokonalení souborového systému společně s podporou čtení externích datových úložišť, podporou myši a mnoho dalšího.


macOS

Nesměl chybět ani nový macOS 10.15, tentokrát s označením Catalina. Ten přináší také několik dlouho očekávaných a dlouho dopředu avizovaných změn – iTunes končí a rozpouští se do tří nových aplikací pro Hudbu, Podcasty a Apple TV. Novinky v oblasti zabezpečení a soukromí jsou stejné jako v případě iOS.

Přepracování se dočkaly vybrané systémové aplikace jako třeba Find My, nově se v macOS objeví populární Screen Time, který známe z iOS. Velkým příslibem do budoucna může být unifikace aplikací mezi iOS/iPadOS/macOS. Majitele iPadů pak potěší nová funkce Sidecar, která slouží k rozšíření virtuální plochy.


tvOS & watchOS

Novinek se dočkaly také operační systémy pro Apple TV a Apple Watch. V případě Apple TV se jedná o zcela předělané uživatelské rozhraní, upravenou aplikaci pro Apple Music a podporu jednotlivých uživatelských profilů, které mají vliv na individualizaci zobrazovaného obsahu. Velmi zásadní novinkou v je také podpora pro ovladače z konzolí PS4 a Xbox One S/X.

WatchOS přichází s vlastní verzí App Store, novými ciferníky, novými nativními aplikacemi a funkcemi. Mezi ty nejzajímavější patří například sledování hladiny okolního hluku a nový dlouhodobý manažer trendů v oblasti aktivity a zdraví.


Mac Pro & Apple Pro Display

Velkým překvapením bylo ohlášení nové pracovní stanice Mac Pro. Nový, modulární, extrémně výkonný ale také drahý. Hodně drahý. Pracovní stanice, jejíž konfigurace začíná na 8-jádrovém procesoru, s 32 GB 2933 MHz DDR4 RAM, 256 GB SSD úložištěm a Radeonem Pro 580X začíná na 6 tisících dolarech, tedy více než 150 tisících korunách. Čím výše ve specifikaci zákazník půjde, tím více zaplatí. Horní hranice překračuje astronomický milion korun. Ti, pro které je tento stroj určený, s takovouto cenou však problém mít nebudou. Podle prvních ohlasů působí a vypadá nový Mac Pro úchvatně. Pokud bude stejným způsobem fungovat, Apple se o odbyt bát nemusí.

Profesionální pracovní stanice si žádá také adekvátní zobrazovací jednotku. Tou je nový monitor Apple Pro Display XDR. Parametry jsou k neuvěření – 6K rozlišení na 32″ panelu, dynamický kontrast 1 000 000:1, jas 1 000 nitů s boostem až na hodnotu 1600, profesionální kalibrace přímo z továrny, referenční režimy, extrémně široké pozorovací úhly bez ztráty barevné přesnosti a mnoho dalších technických vymožeností, které šroubují pořizovací cenu monitoru na hranici 5 tisíc dolarů, resp. 6 tisíc se speciální úpravou obrazovky pro lepší odrazivost světla. K tomu si připočtěte ergonomický držák, který Apple prodává zvlášť za další tisíc dolarů nebo magnetický VESA adaptér za 200 dolarů.


Ano, novinek bylo po dlouhé době skutečně požehnaně a mnoho našich představ a snů se naplnilo. A pokud vás Apple skutečně zajímá, doporučuji se podívat na záznam, nebo alespoň na sestřih toho nejzajímavějšího z celé keynote.


Lukáš Svoboda, studentRedakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

Rozhovor se studentem roku 2018/19

Adam Skokan se stal Studentem ČR pro rok 2019, v soutěži o nejaktivnějšího studenta s názvem Středoškolák roku 2019 obsadil druhé místo. Zúčastňuje se s delegací Hospodářské komory ČR výjezdů do celé Evropy, kde zastupuje české studenty.

►Loňský školní rok byl pro tebe velmi úspěšný. Získal jsi i dvě prestižní individuální ocenění. Kterého si více ceníš a proč?Být studentem roku je pro mě velká čest a vážím si toho. Avšak více si cením ocenění druhého nejlepšího středoškoláka roku, protože byl někdo lepší. To mě dokáže nabít a více se s...

KDYŽ JSOU STUDENTI ZA SVÉ PONOCOVÁNÍ CHVÁLENI

Studenti Smíchovské střední průmyslové školy na Mediálním kempu Mediálního domu Preslova tvořili reportáže, ponocovali při jejich zpracování, ale také předváděli skvělé kulinářské výkony.

Kolem turistické ubytovny se již dávno rozhostila tma, zahaluje ztichlé ulice celého Králova Dvora nad Labem. Zcela jiný obrázek se však naskytne, pokud někdo vstoupí do ubytovacího zařízení. Ačkoli je již po půlnoci, doslova tepe životem.Právě z vedlejšího ubytovacího prostoru internátu přichází ředite...

PRŮMYSLOVKA Z DVORA KRÁLOVÉ, KTERÁ JE V MNOHA OHLEDECH UNIKÁTNÍ

Střední škola informatiky a služeb, známá jako SŠIS, není unikátní jenom proto, kolik budov celkově vlastní, ale také tím, kolik oborů vyučuje.

Měli jsme možnost mimo jiné navštívit zatím nezveřejněnou expozici textilního tisku, která je v jedné z budov školy, přesně tedy ve škole, která se týká oboru informačních technologií. Předtím se totiž zde vyučoval obor, který se týkal textilu. Tato expozice je pobočkou městského muzea na Dvoře Králové ...

4C konference – Foresee The Future

Minulý pátek jsem se vydal na svůj úplně první lov. Lov kontaktů. Místo do školy jsem zamířil na skvělou 4C konferenci, která se byla zaměřena na vývoj počítačových her. Začátek byl báječný. Dorazil jsem s krásným hodinovým předstihem, už bylo otevřeno a já jsem si mohl vybrat ty nejlepší zákus...