V Kanadě je učitel jako kamarád

Rozhovor se studentem SSPŠ Eduardem Balíkem, který si požádal o přerušení studia a zkouší, jaké je to být studentem v Kanadě.

Škola

07.05.2019

Jak ses dostal k takové možnosti studovat v Kanadě?

K této možnosti jsem se dostal díky mým rodičům a přátelům okolo nich, kteří měli zkušenosti se studiem svých dětí v zahraničí. Rodiče s námi žili 2 roky v Austrálii, mě ale byly 4 roky, když jsme se vraceli. Brácha tam chodil do školky a rok do školy, já už si skoro nic nepamatuji. Doma převládá názor, že bych měl bráchu jazykově dohnat a předehnat….

Váhal si, jestli chceš jet, nebo si tuto nabídku rovnou vzal?

Chvíli jsem váhal kvůli škole, ale po vyřešení pokračování studia na SSPŠ jsem už nepochyboval. S rodiči jsme dokázali tento návrh zrealizovat během jednoho měsíce.

Měl si možnost výběru státu nebo školy, kde chceš studovat během výměnného pobytu?

Záleží na agentuře, u které jste a také záleží, v jaké době se ptáte. Ale většinou máte na výběr z několika zemí a jejich provincií jako jsem měl já.

Jaké byly tvé pocity po příjezdu do nové rodiny a Kanady celkově? Měl si z něčeho strach?

Strach? Vůbec ne, byl jsem natěšen, že poznám nové lidi a kontinent, na kterém jsem nikdy před tím nebyl. Obyvatelé Kanady jsou velmi přátelští a ve všem mi pomáhali, jsem zde šťastný.

Jsi již schopný posoudit, v čem se liší český a kanadský systém školství? Na co ten český nebo kanadský dává větší důraz? Jsou shodné věkové přechody na další stupeň vzdělávání?

Rozdíl ve školství je podle mě veliký, každý student si může rozhodnout, které předměty bude studovat a každý má pouze čtyři předměty. Maturují v 3. ročníku, dále jdou na univerzitu nebo pracují. V učivu je také velký rozdíl, například ve druhém semestru v matematice začali brát převody jednotek, tzv. trojčlenku a čtení z grafů. Kanadské školy se podle mě zaměřují jen na nejdůležitější učivo, aby student po střední škole mohl rovnou pracovat a lidé, kteří jdou na universitu, musí po přijetí hodně dohánět. Je zde evidentně hlubší rozdíl mezi maturanty a třeba právníky nebo doktory.

Je v Kanadě ve středoškolském vzdělávání podporováno odborné školství, anebo spíše převažuje všeobecné vzdělávání, jako tomu je v USA?

Z mých zkušeností převládá všeobecné vzdělání.

Ve svém emailu jsi napsal, že se v maturitním ročníku vyučuje poměrně triviální matematika, přesto je Kanada úspěšnou a bohatou zemí. Opravdu je v Kanadě výuka matematiky tak lehká? A pokud ano, proč tomu tak podle tebe je?

Ano, je. Jak už jsem se zmínil v předchozích otázkách. Učivo, které se učí ve třetím ročníku střední školy se u nás probírá v průměru o dva roky dříve.

Zmínil jsi, že studium na místní škole je o dost jednodušší než u nás v Praze, znamená to, že přijdeš domů a nemusíš se nic doučovat nebo připravovat na další den? Myslíš si, že by studenti z dané školy byli schopní uspět na SSPŠ nebo by naopak v něčem zaostávali?

Doma se připravuji výjimečně. Myslím si, že by dost zaostávali.

Jsou předměty ve tvé škole dané, anebo si je studenti mohou volit?

Jak už jsem se zmínil výše, studenti si mohou vybrat jaké předměty je zajímají a baví.

Jaký je přístup pedagogů k vám studentům, na co dávají největší důraz?

Z mých zkušeností je učitel něco jako kamarád, se všemi učiteli dobře vycházím. Učitelé dávají velký důraz na to, aby škola děti bavila. Někteří žáci ovšem učitele nerespektují, ale to je problém v každé zemi.

Jaký vztah máte mezi sebou vy studenti? Objevují se prvky šikany či minimálně přezírání některých studentů? Třeba kvůli jejich vizáži či původu?

Šikanu jsem zde nezahlédl a všichni studenti spolu dobře vychází a pokud ne, tak se jednoduše nebaví. Vizáž či původ, co jsem viděl, není žádný problém, každý si zde nosí, co chce a původu se zde nikdo nesměje. Také je ve školách povoleno nosit čepice a boty.

Jak se mládež tvého věku v Kanadě baví? Jakou roli v tom hraje alkohol či drogy?

Nejsem ve velkém městě, takže aktivit zde moc není, u spolužáků bohužel převládá hraní her na počítači nebo na jiných zařízeních. Samozřejmě jsou zde děti, co sportují, mám spoustu přátel, kteří hrají hokej, chodí do posilovny. Alkohol a drogy jsou trendem na celé Zemi a v Kanadě tomu není u mládeže jinak, obzvlášť po legalizaci marihuany.

Jakou dobu Ti trvalo, než sis našel přátele a trávíš s nimi svůj volný čas?

Do týdne jsem už měl pár přátel, přibližně jednou až dvakrát týdně.

Jaké je složení společnosti v místě, kde konáš svou stáž? Jsou zde zastoupeni domorodí obyvatelé, cizinci? Jaké je mezi nimi soužití?

Jak už jsem říkal, jsem v menším městě, kde převážně jsou stálí obyvatelé Kanady. Cizince jsem zde moc neviděl, ale ve škole, kam chodím je spousta studentů ze zahraničí jako jsem já. Vztahy mezi nimi jsou bez problémů.

O nás Češích se říká, že máme stále blbou náladu, i když se nám žije nejlépe, jak se kdy v našem regionu žilo. Jaká je atmosféra v Kanadě?

V Kanadě jsou všichni velmi hrdí na to, že jsou z Kanady a vypadají stále šťastně. Pokaždé když někam jdu, tak vidím vlajku Kanady.

Co pro sebe zatím považuješ za největší přínos své stáže?

Jak jsem zmínil v předchozí otázce, Kanaďani jsou na sebe velmi hrdí, že jsou z Kanady a já jsem začal být hrdý na to, že jsem z České republiky. Kanada vznikla v roce 1867 (její hlavní město, Ottawa, vzniklo v roce 1855). Praha se stala významným centrem na konci 9. století, kdy si ji zvolili za sídlo Přemyslovci, kteří začali budovat české knížectví. My, jako Česká republika, máme mnoho významných památek, míst, na které bychom měli být hrdí a ne jen nadávat. Nejsme tak malá země abychom byli pasivní s pocitem, že nic nezměníme. Další věc, o kterou jsem se zajímal jsou učitelé. Učitel v Kanadě má měsíční plat okolo šedesáti pěti tisíc měsíčně v přepočtu na českou korunu a český kantor má něco okolo dvaceti sedmi tisíc měsíčně. I za tyto peníze se snaží během čtyřiceti pěti minut žáky něco naučit. Proto se chci začít chovat k učitelům s větším respektem.

Událo se něco, co tě doslova zaskočilo?

Jediné, co mne zaskočilo je, že si ke špagetám mažou chléb s máslem a hodně míchají slané se sladkým. Jinak jsem si žádné významné změny nevšiml.

Zpátky do České republiky se vracíš 30.června, dva dny po vysvědčení na naší škole, jaké budou tvé další plány po návratu? Jsi rád, že se vracíš zpět, nebo by sis raději sbalil celý pokoj a přestěhoval se do Kanady natrvalo?

Po návratu bych si chtěl najít brigádu, udělat autoškolu, hrát na kytaru, pokračoval ve skateboardingu a po prázdninách se soustředil na školu abych se zase dostal do starých kolejí. Kanada mi bude určitě chybět, lehčí škola, přátelští obyvatelé, můj vztah k anglickému jazyku. Přemýšlel jsem, že bych v budoucnosti v Kanadě bydlel, ale pořád mě to bude táhnout domů.

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

Rozšířená realita a její použití ve výuce

Jak fungují aplikace požívající virtuální realitu? Zjistíte v tomto článku!

Aplikace, které používají „augmented reality” (AR), neboli rozšířenou realitu, kombinují virtuální prostor s opravdovým. Tedy jedna realita rozšiřuje druhou o určité informace, proto to „rozšířen...

MOST, KTERÝ BYL POSTAVEN ZA 72 HODIN CHÁTrá

Shromažďují se informace v jak špatném stavu mosty jsou a zjišťuje se, že se s nimi za posledních 30 let neudělalo vůbec nic.

Máme březen roku 2018, světová ekonomická krize, podle renomovaných ekonomů společnosti Delloite, skončila před 3 lety. Ekonomika České republiky zažívá nebývalý růst. Doba uzrála k výrazným investicím do infrastruktury a situace kolem pražských mostů naznačuje, kde začít. Ze 700 mostních objektů, k...

SSPŠ pro mě byla strašně důležitá

Jaroslav Kotápiš vystudoval výpočetní techniku na SSPŠ (2004-2008). V Alze pracuje od roku 2008, ředitelem marketingu se stal v únoru 2019.

Do školy jsi poprvé jako žák vkročil v září roku 2004, vzpomeneš si, jaké jsi měl pocity?Pamatuji si to docela přesně, jelikož se mnou nastupoval i kamarád z Chraštic, mého bydliště. Mě tehdy dali do „béčka“, což byla sportovní třída, jeho do 1.C. Jeho táta kvůli tomu ve škole udělal trochu „bordel“, ml...

NA SMÍCHOVĚ JSEM NAŠEL SVŮJ OBOR

Exkluzivní rozhovor s absolventem Smíchovské SPŠ, který našel svůj obor právě zde a nyní studuje v Londýně

Blahoslav Rataj je absolventem SSPŠ a nýní i studentem londýnské prestižní univerzity Imperial College. Jiří Patejdl s ním udělal rozhovor exkluzivně pro měsíčník Presloviny. Jak moc je studium na londýnské universitě náročné? Studium fyziky na Imperial College London shledávám jako vel...