MOST, KTERÝ BYL POSTAVEN ZA 72 HODIN CHÁTrá

Shromažďují se informace v jak špatném stavu mosty jsou a zjišťuje se, že se s nimi za posledních 30 let neudělalo vůbec nic.

Technologie

24.04.2018

Máme březen roku 2018, světová ekonomická krize, podle renomovaných ekonomů společnosti Delloite, skončila před 3 lety. Ekonomika České republiky zažívá nebývalý růst. Doba uzrála k výrazným investicím do infrastruktury a situace kolem pražských mostů naznačuje, kde začít. Ze 700 mostních objektů, které TSK hl. m. Prahy, a.s. spravuje je jich, dle dokumentu, který máme k dispozici dle normy ČSN 736221, 125 ve špatném, velmi špatném nebo havarijním stavu.
„Shromažďují se informace v jak špatném stavu mosty jsou a zjišťuje se, že se s nimi za posledních 30 let neudělalo vůbec nic,“ uvedla pro Presloviny soudní znalkyně Ing. Miloslava Pošvářová Ph.D.
Stranou Trojské lávky, Libeňského či Palackého mostu by pak pozornosti neměl uniknout železniční most pod Vyšehradem.

Železnice nad Vltavou spojuje Smíchovské a Hlavní nádraží od roku 1871. Železniční most na Výtoni v dnešní podobě, je pak neodmyslitelnou součástí panoramatu Hradčan i Vyšehradu již přes 117 let. Česká mostárna Bratří Prášilových v Libni dokázala v roce 1901, i pro současnost, nevídaného kousku, když po dobu stavby nového mostu o délce 298 metrů, nebyla vůbec přerušena říční doprava a železniční výluka trvala pouhých 60 hodin. Výsledkem je železniční most coby veledůležitá dopravní tepna spojující nejvytíženější nádraží v Česku se západní Evropou, s dvěma lávkami pro pěší a jedinečnou ocelovo-kamennou konsturukcí s třemi parabolickými nosníky.


Tato, pro panorama Prahy již ikonická, stavba potřebuje po více než století rekonstrukci. Lávky, již v havarijním stavu, byly v prosinci minulého roku uzavřeny. Jejich oprava potrvá 2 roky, přičemž po prvním roce by měla být otevřena první z rekonstruovaných – jižní lávka. U mostu, jehož stavba nepřesáhla 72 hodin, však o žádném bleskovém tempu nemůžeme hovořit. Otázkou také zůstává, v jakém stavu je ocelová konstrukce samotného železničního mostu. Přestože v roce 2015 SŽDC odhadovala jeho životnost na 30 let, dle současného hodnocení STK je však již ve špatném stavu, stejně jako byla Trojská lávka před zřícením.

Rekonstrukce železničního mostu je však přímo vázána s přestavbou trati mezi Hlavním nádražím a Smíchovem, která podle současných informací od SŽDC nezačne dříve než v roce 2022. Ocelový železniční most tak žádná větší oprava či přestavba nezasáhne přinejmenším dalších 5 let.

Osud mostu z úplného začátku 20. století, který byl roku 2004 zařazen mezi kulturní památky, zůstává v mlze tajemství. V naslédujících týdnech je s Vámi budeme postupně odkrývat a pokusíme se této památce, která v Praze stojí stejně dlouho jako budova Smíchovské SPŠ v Preslově ulici, pomoci nabýt důstojnosti a důležitosti, kterou si zaslouží.

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

Nová grafika od AMD

AMD (Radeon VII) útočí přímo na RTX 2080 FE od Nvidie

Nová grafika od AMD Radeon VII je jednou z nejvýkonnějších karet pro hráče, které můžete v dnešní době sehnat. Výkonem je na tom o něco hůř než RTX 2080. Je osazena 3840 stream procesory, zatímco karta od Nvidie jen 2944. Ta...

ROBOSOUTĚŽ 2018

V týdnu od 20. do 23. listopadu probíhalo středoškolské kolo 10. ročníku Robosoutěže, kterou pořádá FEL ČVUT. Soutěž se konala v Zengrově posluchárně KN:E-107 na Karlově náměstí na Fakultě Elektrotechnické ČVUT. T&eac...

Science camp 2018

Co se událo na letošním Science campu?

Neděle 1.7. 23:30 Na autobusovém terminálu Praha, Florenc, kde panuje i přes pokročilou noční hodinu poměrně čilý ruch, se schází náš čtyřčlenný tým, aby se vydal na dalekou cestu, na pobřeží Černého moře, do bulharského Kraneva. Členy týmu jsou studenti třídy 1.K Silvestr Bartoš (Silva), Tomáš H...

Janovo prokletí a dlouhá cesta do Ženevy

Rád bych vám představil jednoho svého přítele a kolegu. Je to jeden z absolventů, který pracuje na velikém množství projekt a do toho ještě pomalu rozjíždí vlastní firmy. Nepotřebuje to. Z fleku by se uživil zaměstnaný jako opravdu dobrý kvalitář. Lidé se super schopnostmi jsou skutečně mezi námi. Poprv...