MOST, KTERÝ BYL POSTAVEN ZA 72 HODIN CHÁTrá

Shromažďují se informace v jak špatném stavu mosty jsou a zjišťuje se, že se s nimi za posledních 30 let neudělalo vůbec nic.

Technologie

24.04.2018

Máme březen roku 2018, světová ekonomická krize, podle renomovaných ekonomů společnosti Delloite, skončila před 3 lety. Ekonomika České republiky zažívá nebývalý růst. Doba uzrála k výrazným investicím do infrastruktury a situace kolem pražských mostů naznačuje, kde začít. Ze 700 mostních objektů, které TSK hl. m. Prahy, a.s. spravuje je jich, dle dokumentu, který máme k dispozici dle normy ČSN 736221, 125 ve špatném, velmi špatném nebo havarijním stavu.
„Shromažďují se informace v jak špatném stavu mosty jsou a zjišťuje se, že se s nimi za posledních 30 let neudělalo vůbec nic,“ uvedla pro Presloviny soudní znalkyně Ing. Miloslava Pošvářová Ph.D.
Stranou Trojské lávky, Libeňského či Palackého mostu by pak pozornosti neměl uniknout železniční most pod Vyšehradem.

Železnice nad Vltavou spojuje Smíchovské a Hlavní nádraží od roku 1871. Železniční most na Výtoni v dnešní podobě, je pak neodmyslitelnou součástí panoramatu Hradčan i Vyšehradu již přes 117 let. Česká mostárna Bratří Prášilových v Libni dokázala v roce 1901, i pro současnost, nevídaného kousku, když po dobu stavby nového mostu o délce 298 metrů, nebyla vůbec přerušena říční doprava a železniční výluka trvala pouhých 60 hodin. Výsledkem je železniční most coby veledůležitá dopravní tepna spojující nejvytíženější nádraží v Česku se západní Evropou, s dvěma lávkami pro pěší a jedinečnou ocelovo-kamennou konsturukcí s třemi parabolickými nosníky.


Tato, pro panorama Prahy již ikonická, stavba potřebuje po více než století rekonstrukci. Lávky, již v havarijním stavu, byly v prosinci minulého roku uzavřeny. Jejich oprava potrvá 2 roky, přičemž po prvním roce by měla být otevřena první z rekonstruovaných – jižní lávka. U mostu, jehož stavba nepřesáhla 72 hodin, však o žádném bleskovém tempu nemůžeme hovořit. Otázkou také zůstává, v jakém stavu je ocelová konstrukce samotného železničního mostu. Přestože v roce 2015 SŽDC odhadovala jeho životnost na 30 let, dle současného hodnocení STK je však již ve špatném stavu, stejně jako byla Trojská lávka před zřícením.

Rekonstrukce železničního mostu je však přímo vázána s přestavbou trati mezi Hlavním nádražím a Smíchovem, která podle současných informací od SŽDC nezačne dříve než v roce 2022. Ocelový železniční most tak žádná větší oprava či přestavba nezasáhne přinejmenším dalších 5 let.

Osud mostu z úplného začátku 20. století, který byl roku 2004 zařazen mezi kulturní památky, zůstává v mlze tajemství. V naslédujících týdnech je s Vámi budeme postupně odkrývat a pokusíme se této památce, která v Praze stojí stejně dlouho jako budova Smíchovské SPŠ v Preslově ulici, pomoci nabýt důstojnosti a důležitosti, kterou si zaslouží.

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

Mediální kemp aneb studenti ve světě redaktorství

Přinášíme souhrnnou reportáž z mediálního kempu Presovin, který se konal v týdnu od 30.4. do 3.5.2019

Ve dnech 29.4. - 3.5. 2019 se konal na kolejích Liberecké univerzity multimediální kemp s nádechem redaktorství, výzev a techniky pod vedením Ing. Radko Sáblíka, ředitele Smíchovské střední průmyslové školy. Pražští středoškolští studenti se vydali na pěti denní kemp do Liberce za účelem vytv...

SMÍCHOVSKÁ SPŠ NEPOTŘEBUJE STRATEGII 2030

Ředitelna Smíchovské střední průmyslové školy doslova praská ve švech. Okolo menšího stolku na sedačce a na mnoha donesených židlích sedí jak ředitel školy Radko Sáblík, tak několik jejích abs...

NA SMÍCHOVĚ JSEM NAŠEL SVŮJ OBOR

Exkluzivní rozhovor s absolventem Smíchovské SPŠ, který našel svůj obor právě zde a nyní studuje v Londýně

Blahoslav Rataj je absolventem SSPŠ a nýní i studentem londýnské prestižní univerzity Imperial College. Jiří Patejdl s ním udělal rozhovor exkluzivně pro měsíčník Presloviny. Jak moc je studium na londýnské universitě náročné? Studium fyziky na Imperial College London shledávám jako vel...

E-SPORT: Sen každého hráče

E-Sport je označení pro hraní turnajů v online hrách. Zajímavosti a další informace se dočtete v tomto článku.

Pro ty, co neznají, E-Sport je označení pro hraní turnajů v online hrách jako například League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive, Clash Royale a spoustu dalších.V E-Sport turnajích se velmi často hraje o velmi zajímavé ceny, ale samotný titul, který za výhru obdržíte je jednou z nejlepších ce...