Mediální kemp aneb studenti ve světě redaktorství

Přinášíme souhrnnou reportáž z mediálního kempu Presovin, který se konal v týdnu od 30.4. do 3.5.2019

Škola

07.05.2019

Ve dnech 29.4. - 3.5. 2019 se konal na kolejích Liberecké univerzity multimediální kemp s nádechem redaktorství, výzev a techniky pod vedením Ing. Radko Sáblíka, ředitele Smíchovské střední průmyslové školy.

Pražští středoškolští studenti se vydali na pěti denní kemp do Liberce za účelem vytvořit médium podávající zprávy od studentů pro lidi všech věků. Měli proto možnost    vstoupit do světa nanotechnologie, kamer a umělé inteligence právě díky přednáškám a exkurzím, kterých se mohli nejen zúčastnit, ale také v nich fungovat jako štáb.

Jako první výzva, nejen pro nováčky, byla tedy exkurze, která se nesla ve velmi technickém duchu v Ústavu pro nanomateriály pokročilé technologie a inovace. Účastníci měli, jak jedinečnou příležitost se zúčastnit přednášek např. o nanovláknech, pokročilé umělé inteligenci nebo mechatronice, tak s přednášejícími natočit i krátký rozhovor o jejich oboru. Účastníci byli překvapeni vizáží fakulty a obecně množství zdrojů a pomůcek, které byly studentům poskytnuty ve výzkumných centrech.

Další den – další zkušenost. Následující den přišly na scénu drony. Ano, opravdu se jedná dálkově ovládající se letadlo s kamerou, se kterém se mohli účastníci dostat do styku díky jednomu ze studentů v tělocvičně univerzity. Když už je řeč o tělocvičně, tak je zcela určitě nutno dodat, že zde nechyběly ani míčové hry, společné aktivity ani nepřetržité fotografování.

Co pro nás přináší budoucnost? Již dnes máme nemálo nápadů, výzkumů a nových objevů, které hýbou světem. Jenže ne každý výsledný produkt může mít jistou pozici v každodenním využívání. To se ovšem netýká nano vláken, které prozatím představují velmi zásadní výrobek jak pro lékařství, tak i pro jiné obory.

Tato vlákna v měřítku menším, než jeden mikrometr jsou sice tenká a zprvu by se dala považovat za méněcenné než takové elektrické auto, které lze lehce nabít. Opak je však pravdou a jak se mohli studenti na multimediálním kempu, jehož součástí byla návštěva Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, dozvědět, tyto tenoučké nitky jsou zcela jistě velmi nadějným kadetem na posun jak naší země, tak i celého světa o laťku výše.

Ovšem to, že tato uměle vyrobená vlákna jsou úžasnou inovací již víme. Na co je ale konkrétně v budoucnu využít? Nyní si představme, že by se spálenina místo šesti měsíců hojila jen týden. Nepředstavitelné, že ano? Pokud by se výzkumy, výroba a testy zdařily, mohli bychom již do deseti let takový produkt, jako jsou obvazy s nanovlákny, využívat.

Ačkoliv se může zdát, že tyto ,,supernitě” jsou zcela nové a lidstvo je stále ještě nepoznalo, jste na omylu. Je sice pravda, že se mezi nás dostávají pozvolna, a to nejspíše kvůli stále probíhajícímu testování, ale lze jejich přítomnost zaregistrovat například ve zdravotnických rouškách, které jedince i okolí poté chrání od nežádoucích bakterií a virů. Dále o nich lze vědět u okenních sítí, chránících před hmyzem a smogem.

Je mnoho způsobů a možností, jak tato okem skoro nepozorovatelná vlákna využít. A ačkoliv se stále testují a vyvíjejí je velmi pravděpodobné, že se mezi nás začlení mnohem viditelněji než dnes. Představují totiž jedinečný objev, který by mohl dovést hýbat světem jako právě ono elektrické auto. Na to, si ale budeme muset ještě chvíli počkat.

Studenty dále fascinovala možnost poslechnout a vyzkoušet si nové technologické systémy, které studenti fakulty vynalezli. Byly nám představeny dva programy. U prvního se jednalo o program, který přepisuje každé slovo, jež mu řeknete, do dokumentu. Tento program se dá již dnes koupit s tím, že i odděluje jednotlivá souvětí čárkami a jednotlivé řádky, popř. Odstavce. Přednášející nám udělil i názornou ukázku, kde jsme mohli pozorovat přepis monologů a dialogů v rádiu do souborů ve všelijakých jazycích. Druhotně nám ukázal program vázající se k umělé inteligenci. Tento systém rozpoznává objekty z milionů analyzovaných a nastudovaných obrázků právě umělou inteligencí. Tento druh umělé inteligence můžeme denně potkávat na více místech, a to – jak v průmyslu, tak i v moderních autech, která umí rozpoznat různé předměty, na které můžete narazit na silnici/dálnici. Ukázku budovy a atmosféry fakulty můžete nalézt na cxi.tul.cz, kde náš tým natočil videozáznam.

Následující den, jímž byl právě čtvrtek se konala exkurze do židovské synagogy. Tam účastníky kempu čekalo smutné jmenování obětí. Přidalo se do této aktivity mnoho lidí z veřejnosti, včetně pana ředitele Radko Sáblíka a studenta Vojtěcha Linhy. Následně se účastníci přesunuli na židovský hřbitov, kde se četly příběhy zachráněných židů. Ty byly podávány a dále sdělovány zpěvy místního židovského sboru.

A tak věříme, že studenti kemp opouštěli nabytí zážitky, zkušenostmi, a bohatší o vědomosti.

Studenti měli šanci poznat zajímavé osobnosti, vidět útroby liberecké židovské synagogy a projít si též pracoviště Technické univerzity v Liberci. Musím je pochválit za jejich vzornou reprezentaci a chování na všech akcích.  - Ing. Radko Sáblík

Ly Nguyen, Isabella Smith, Tereza Fejtková, redaktorky a studentky GPJP


Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

KANTOR 21.STOLETÍ MUSÍ BÝT PŘEDEVŠÍM MENTOREM DIGIKOALICE NA SSPŠ

Toto je zkušební podnadpis

Asi všichni víme, že naše škola není obyčejná škola. O tom svědčí i fakt, že byla oslovena s nabídkou pilotování studijního oboru Kybernetická bezpečnost. S tímto oborem se pojí i činnost dalších institucí, které se touto problematikou zabývají. Právě specialisté z těchto institucí se u nás ve škole seš...

LEDNOVÝ den otevřených dveří na SSPŠ

Jaký byl druhý lednový den otevřených dveří na SSPŠ?

Tradice Dne otevřených dveří naší Smíchovské střední průmyslové školy pokračovala úspěšně také letos – v tomto školním roce podruhé. Stejně jako v prosinci 2018 si i 10.ledna 2019 mohli z&...

KDYŽ PŘIJDE ČAS NA ZÁBAVU

Palác Lucerna se postupně zaplňuje hosty, jimiž jsou nejvíce rodinní příslušníci a přátelé studentů prvních a čtvrtých ročníků Smíchovské střední průmyslové školy. Není divu, nejprve bu...

SPOLUPRÁCE NA BUDOVÁNÍ CHYTRÉHO MĚSTA

Diskuze na téma budování města budoucnosti

V jídelně Základní školy Mníšek pod Brdy se schyluje k diskusi na téma budování měst budoucnosti, s konkrétním zaměřením na inteligentní budovy. Za improvizovaný panel si sedají ředitel Středočesk&ea...