KYTAROVÝ RÁJ JMÉNEM THOMANN

Toto je zkušební podnadpis

Společnost

23.04.2018

O jarních prázdninách jsem měl tu čest se svými přáteli podniknout výpravu do hudebního domu Thomann který leží v malém německém městečku jménem Treppendorf. O co se to vlastně jedná? Thomann je největší evropský hudební obchod. Můžete zde sehnat vše, co se týká hudebních nástrojů, studiového vybavení a ozvučovací techniky. Firmu založil Hanu Thomann st., když se v roce 1954 rozhodl skončit s životem kočovného muzikanta a přišel s myšlenkou otevřít svůj vlastní obchod s hudebninami. V 60. letech 19. století měl Hanz Thomann v Treppendorfu svůj statek, kde choval dobytek a věnoval se zemědělské výrobě. O statek se starala převážně jeho žena Betty, protože Thomann, jehož velkým koníčkem byla právě hudba, trávil spoustu času cestováním s dechovými kapelami a obchodováním s dalšími muzikanty. Na konci osmdesátých let má již rodina Thomannových kamenný obytný obchod.

Firma Thomann byla velmi úspěšná a od jejího založení vyrostla do obřích rozměrů, které z ní dělají největší evropskou firmu v tomto oboru. Zajímavé na tom je, že Thomann se rozrostl tak, že začal pohlcovat velkou část Treppendorfu. Určitě si někteří z Vás kladou otázku, proč jezdit až do německého Treppendorfu, když jen tady v Praze máme nejméně tři velké firmy, které se prodejem hudebnin a studiové techniky zabývají také. Pravdou je že pokud opravdu nejste zrovna nadšenci do něčeho z výše zmiňovaných věcí, jejichž prodejem se Thomann zabývá, asi se mi Vás přesvědčit nepodaří. Pokud jste ale muzikant, zvukař, osvětlovač, baskytarista nebo jen nadšenec do zvukové techniky, mohla by pro Vás být návštěva Thomanna něco jako výlet do ráje. Mě jakožto člověka, co se občas považuje za hráče na hudební nástroj, konkrétně kytaru, nejvíce zajímala část Thomanna zasvěcena právě tomuto krásnému nástroji, takže se budu nejvíce věnovat jí. První věc, co vás ohromí, když jedete do Thomanna je skvělý výhled na městečko Treppendorf, který si můžete užít, když sjíždíte po vyvýšené silnici vedoucí právě do Treppendorfu.


Odsud je krásně vidět, jak velkou část Treppendorfu zabírá Thomann, hlavně tedy jeho obrovské sklady. Další skutečnost, která vám vyrazí dech je velikost samotné prodejny, která je tak obrovská že kdybych po ruce neměl kamaráda, který se v Thomannovi vyzná, pravděpodobně tam někde bloudím ještě teď. Po velice designově působivém vstupu do budovy, který mimo jiné zdobí několikametrová podobizna kytary Gibon Les Paul, se dostáváme na recepci.

Místnost s recepcí funguje jako jakýsi rozcestník, mé kroky samozřejmě nabraly směr, kterým mě naváděl ukazatel ke kytarové sekci. První místnost, kterou jsem navštívil, z důvodu, že přes ni vedla cesta ke kytarám, byla sekce sluchátek, podlouhlá místnost, plná sluchátek od všemožných značek i různých účelů. Ať už si chcete pořídit sluchátka na poslech hudby, když jedete ráno do školy, nebo potřebujete vybavit studio sluchátky špičkové kvality, je dost nepravděpodobné, že byste zde to, co hledáte nedokázali najít. Všechna sluchátka si můžete ihned na místě vyzkoušet, a jejich kvalitu si ověřit na jedné z několika předpřipravených hudebních ukázek různých žánrů. Když jsem byl v Thomannovi poprvé, sháněl jsem právě sluchátka a možnost vyzkoušet si stovky sluchátek přímo na místě mi při vybírání přišla opravdu vhod. Tentokrát jsem ale sluchátka vynechal, mířil jsem rovnou do oddělení kytar. Myslím, že každý kytarista musí toužit přesně po tom, co můžete najít v Thomannovi. Ptáte se, co to je? No přece obrovská místnost plná kytar.      

Plná kytar různých značek, tvarů a také cen, které si můžete vzít a zahrát si na ně. Tak přesně takto vypadá kytarová sekce v Thomannovi. Po pravé straně můžete najít klasické Fender Stratocastery, vedle nich jsou hned modernější typy kytar značek jako Ibanez, Jackson nebo ESP. Po pravé straně pak můžete najít kytary stále populárnější firmy Chapman Guitars a dále bychom mohli pokračovat až do druhého patra místnosti, kde můžete najít akustické kytary, baskytary nebo také banja. Nesmím zapomenout zmínit zkušebny které jsou plné všelijakých kytarových a basových zesilovačů a reproboxů které k nim můžete dle libosti připojit, a následně celý aparát, ať už se svým nebo půjčeným nástrojem vyzkoušet.


Určitě stojí za zmínku obsluha, která je na rozdíl od některých českých obchodů velmi ochotná a vstřícná, a také umí perfektně anglicky, což podle mých zkušeností s obchody v německy mluvících zemích nemusí být tak úplně bráno jako samozřejmost. Každopádně ať už hrajete nebo se věnujete čemukoliv, v Thomanovi je na to pravděpodobně místnost, ve které to všechno mají, a vy si to tam můžete vyzkoušet. Stejně jako tak tomu je s kytaramy. Byl jsem také navštívit sekci s bicími soupravami, kde jsem se řádně vyřádil na elektronických bicích sestavách. Vyzkoušel jsem si, jaké to je mixovat hudbu v oddělení určeném pro DJské pultíky, nebo jsem se také podíval do oddělení tradičních perkusivních nástrojů, kde jsem se bohužel marně snažil přesvědčit kamaráda bubeníka, aby si koupil ke své bicí sestavě gong. Zkrátka návštěva Thomanna byl zážitek a doporučil bych ho každému, kdo má nějaké nadšení pro hudbu, nebo techniku, která se toho týká.

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

Švýcaři převálcovali největší favority, smetanu však slízli Švédové

Loni Švédi ve finále porazili Kanadu a po nájezdech tak zabránili Kanadskému zlatému hat-triku a letos s týmem plným nováčků, kdy do Dánska za výběr Tre kronor jelo 13 hráčů, kteří na dospělém šampionátu ještě nenastoupili a další 4 hráči, kteří na turnaji ještě nezískali medaili.   &...

JAK VYPADÁ NORSKÁ ZIMA

První březnový týden strávilo dvacet dva studentů SSPŠ v Norsku.„Cesta proběhla bez problémů, teplota se pohybovala od -21 do -3°C. Prohlédli jsme si Oslo, vyjeli za město do Holmekollenu a podnikli plavbu lodí po Oslofjordu. Kromě krásné přírody studenti poznali, že politika multikulturalismu, kterou p...

Janovo prokletí a dlouhá cesta do Ženevy

Rád bych vám představil jednoho svého přítele a kolegu. Je to jeden z absolventů, který pracuje na velikém množství projekt a do toho ještě pomalu rozjíždí vlastní firmy. Nepotřebuje to. Z fleku by se uživil zaměstnaný jako opravdu dobrý kvalitář. Lidé se super schopnostmi jsou skutečně mezi námi. Poprv...

CES 2019

Největší počítačový veletrh na světě, který se konal v lednu 2019

Od úterý 8. ledna až po sobotu 12. ledna se konal největší veletrh spotřební elektroniky – CES, který je každý rok od roku 1967 pořádán v americkém státu Nevada v Las Vegas. Tento rok CES navštívilo přes 182...