I maso může být kultivované

Společnost

19.03.2019

Kultivované maso je maso vyráběné s pomocí tkáňového inženýrství, které se tradičně používá v regenerační medicíně. Koncept tkáňového inženýrství zpopularizoval Jason Matheny, který v roce 2000 vytvořil klíčový objev o výrobě kultivovaného masa.

V roce 2013 byla Mark Postová, profesorka na Maastrichtské univerzitě, první, která předvedla doklad o koncepci in vitro laboratorního pěstování masa tím, že vytvořil první laboratoř pěstované burger.

Historie

Tuto možnost nastínil již Winston Churchill, který toto předvídal již v roce 1931: "Je absurdní chovat celou slepici proto, abychom si dali prsa nebo křídla. "
První veřejná zkouška masa byla provedena na tiskové konferenci v Londýně dne 5. srpna 2013, kdy byl veřejnosti prvně představen burger vyrobený z masa, které se nevyvinulo přirozenou cestou.
Tkáň pro ukázku v Londýně byla pěstovaná v květnu téhož roku. Výzkum zafinancoval Stergey Brin přibližně asi 250 000 EUR
Díky tomu, jaký pokrok se stal v této oblasti se společnost Mosa Meat rozhodla financovat tento projekt nepřetržitě. A dokázala výrazně snížit náklady. 

Výroba

Počáteční buňky

Laboratorně pěstované maso začíná odebíráním malého vzorku buněk z živé krávy, takže to vlastně není umělý syntetický výrobek. Začíná to kmenovými buňkami z vybraného zvířete. Většina produkce produkující maso využívá myosatelitové kmenové buňky, které se stávají různými tkáněmi ve svalech.

 

Růstové medium

Buňkám se dodá protein pro podporu růstu tkání. Tyto buňky by již měli obsahovat všechny živiny potřebné k růstu. Poté co dostanou všechny potřebné živiny, tak se dají do bio-reaktoru, který jim dodá potřebnou energii k růstu.

Lešení

Lešení se používá pro to, aby se z masa nestala jenom placka, ale aby rostlo směrem vzhůru. Dočetl jsem se, že je možné z 10 vepřových buněk vyrobit za dva měsíce až 50 000 tun masa.

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

KAM “MIZÍ” PENÍZE EU

Toto je zkušební podnadpis

Někteří studenti a zaměstnanci se ptají, na co vlastně jsou využívány prostředky z různých programů Evropské unie. Jeden z příkladů jsme se rozhodli popsat z vlastní zkušenosti. „Peníze získané z fondu Evropské unie slouží k realizaci různých školních projektů,“ vysvětluje ředitel Smíchovské střední...

LEDNOVÝ den otevřených dveří na SSPŠ

Jaký byl druhý lednový den otevřených dveří na SSPŠ?

Tradice Dne otevřených dveří naší Smíchovské střední průmyslové školy pokračovala úspěšně také letos – v tomto školním roce podruhé. Stejně jako v prosinci 2018 si i 10.ledna 2019 mohli z&...

DÍRA NA TRHU PRÁCE PŘEJE PRACOVNÍKŮM S IT

Podle agentury CzechInvest každá třetí investice v Česku míří do sektoru Informačních Technologií. Tyto obory jsou obecně na trhu práce velmi žádané. Napříč sektory neustále vznikají nová pracovní místa, která vyžadují vědomosti právě z oblasti IT. I když české střední i vysoké školy každým rokem produk...

Finanční problémy Apple

Propad akciíNa začátku roku 2019 se stala pro Apple nemilá událost. Dne 2. ledna firma zveřejnila finanční zprávu, ve které došlo ke snížení odhadu vývoje čtvrtletních tržeb. Konkrétně došlo ke snížení z předpokládaných 89-93 miliard dolarů na “pouhých” 84 miliard dolarů. To okamžitě způsobilo pád akcií...