I maso může být kultivované

Společnost

19.03.2019

Kultivované maso je maso vyráběné s pomocí tkáňového inženýrství, které se tradičně používá v regenerační medicíně. Koncept tkáňového inženýrství zpopularizoval Jason Matheny, který v roce 2000 vytvořil klíčový objev o výrobě kultivovaného masa.

V roce 2013 byla Mark Postová, profesorka na Maastrichtské univerzitě, první, která předvedla doklad o koncepci in vitro laboratorního pěstování masa tím, že vytvořil první laboratoř pěstované burger.

Historie

Tuto možnost nastínil již Winston Churchill, který toto předvídal již v roce 1931: "Je absurdní chovat celou slepici proto, abychom si dali prsa nebo křídla. "
První veřejná zkouška masa byla provedena na tiskové konferenci v Londýně dne 5. srpna 2013, kdy byl veřejnosti prvně představen burger vyrobený z masa, které se nevyvinulo přirozenou cestou.
Tkáň pro ukázku v Londýně byla pěstovaná v květnu téhož roku. Výzkum zafinancoval Stergey Brin přibližně asi 250 000 EUR
Díky tomu, jaký pokrok se stal v této oblasti se společnost Mosa Meat rozhodla financovat tento projekt nepřetržitě. A dokázala výrazně snížit náklady. 

Výroba

Počáteční buňky

Laboratorně pěstované maso začíná odebíráním malého vzorku buněk z živé krávy, takže to vlastně není umělý syntetický výrobek. Začíná to kmenovými buňkami z vybraného zvířete. Většina produkce produkující maso využívá myosatelitové kmenové buňky, které se stávají různými tkáněmi ve svalech.

 

Růstové medium

Buňkám se dodá protein pro podporu růstu tkání. Tyto buňky by již měli obsahovat všechny živiny potřebné k růstu. Poté co dostanou všechny potřebné živiny, tak se dají do bio-reaktoru, který jim dodá potřebnou energii k růstu.

Lešení

Lešení se používá pro to, aby se z masa nestala jenom placka, ale aby rostlo směrem vzhůru. Dočetl jsem se, že je možné z 10 vepřových buněk vyrobit za dva měsíce až 50 000 tun masa.

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

Letní prázdniny jsou tady!

Co přejí pedagogové a studenti?

Před koncem školního roku přišel všem učitelům na jejich školní účty mail s možností popřát něco studentům či ostatním pedagogům do letních prázdnin a následujícího školního roku. Děkujeme všem pedagogům a studentům, kteří si našli chvíli a napsali nám. ...

MOST NA ZÁPAD CHÁTRÁ, A STÁLE NEMÁ JMÉNO

Technická správa komunikací hl. m. Prahy spravuje na 700 mostních objektů. Z nichž je, dle aktuálního hodnocení TSK, které dělí mosty do sedmi kategorií, 125 ve špatném (99 - do této kategorie se do 2. prosince řa...

Game Developers Conference 2019

Na podzim minulého roku jsem se díky svým aktivitám ve výuce a vývoji počítačových her při SSPŠ dostal stipendiem na GIC (Game Industry Conference) v Poznani. Součástí stipendia byla i vstupenka na GDC (Game Developers Conference) v hodnotě cca 2000$. Po dlouhém čekání je tato největší, každoroční událo...

CZECH VR FEST 2018

Prostor v přízemí Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky je plný různých technologických „vychytávek“. Aby ne, když zde právě probíhá druhý ročník Czech VR Festu, tentokráte označený letopočtem 2018. Mezi vystavovateli z renomovaných firem nelze přehlédnout společný stánek S...