JEŽÍŠMARJÁ! TO NEDÁM!

Přinášíme reportáž z festivalu Legendy, kterého se účastnila i Smíchovská SPŠ.

Škola

20.06.2019

Velký úspěch aplikací ve virtuální realitě, vytvořených studenty a absolventy Smíchovské SPŠ na Festivalu Legendy na pražském výstavišti v Holešovicích.    

Tak se neboj, buď statečný,“ nabádá matka svého synka, který se právě pouští na pouť po prkně trčícím nad mrakodrapem. Pokusí se dojít až na konec a vyplašit holuba, pod ním se však rozprostírá hloubka asi dvou set metrů. 

Ježíšmarjá,“ tuhnou téže matce rysy, když si aplikaci ve virtuální realitě zkouší sama a snaží se udělat několik kroků po reálném vratkém prkně umístěném na podlaze, „Ne, to nedám,“ strhává si speciální brýle z obličeje a uznale se podívá na potomka, který „to dal.“ 

Nacházíme se na tradiční výstavě s názvem Legendy na výstavišti v Holešovicích, kde mohou návštěvníci spatřit nejmodernější luxusní vozy za desítky milionů korun, mnohdy stejně drahé veterány, ale i různé další atrakce. Včetně té, kterou předvádí Smíchovská střední průmyslová škola s virtuální realitou, například již zmíněnou chůzi po prkně či virtuální prohlídku Terezína. Velký zájem je však i o automobilový trenažér, vytvořený čtvrťáky Smíchovské SPŠ v rámci jejich maturitního projektu. 

Vedle mají trenažér za jedna a půl milionu, ale podobně si zařádíte i tady, a tady ten stál jen pár desítek tisíc,“ říká svým kolegům mladík s mírnou ironií, která však rozhodně nepatří tvůrcům studentské aplikace, zhotovené z „vykuchaného“ BMW, pozůstatku jiného již skončeného projektu Smíchovské SPŠ. 

To je hnusnej pocit,“ uskakuje stranou postarší pán, na kterého právě najelo vozidlo, v rámci další aplikace Studia 301, které se na Smíchovské SPŠ zabývá virtuální a rozšířenou realitou. 

„Je mi líto, ale musíme počítače na hodinu vypnout,“ omlouvá se Michael Kalista, vedoucí PR oddělení Smíchovské SPŠ. V hale je opravdu dusno a to rozhodně nesvědčí technice, kde si grafická karta žádá opravdu značný výkon. 

Už před uplynutím odstávky, napsané na papíře, přicházejí další zájemci. Stánek Smíchovské SPŠ je v permanentním obležení, především na automobilový trenažér a chůzi po prkně se stojí fronty. Aplikace si zkoušejí mladí i staří, nejmenším dětem mohou být tak tři roky, po prkně se ale projde i asi sedmdesátiletá seniorka se svým obdobně starým manželem. Na trenažéru rovněž „řádí“ děti i jejich rodiče, zde však převážně otcové. Ale u prkna se baví opravdu celé rodiny, bez rozdílu pohlaví a věku. 

To není nic pro mě,“ vrtí hlavou seniorka, když jí ředitel Smíchovské SPŠ Radko Sáblík nabízí virtuální prohlídku Terezína. 

Tak to zkuste. Alespoň na minutu. Vsadím se s vámi o pivo, že se vám ukázka nakonec bude líbit,“ nevzdává se Radko Sáblík. 

Tak dobře,“ svoluje nakonec paní, bez velkého nadšení si nasazuje brýle, „Ale to je úžasné,“ ozve se její hlas po chvíli, aby v aplikaci setrvala o mnoho déle, než původně domluvenou minutu. A nabádá svého manžela, aby si virtuální zážitek také dopřál. 

Už jsem doslova hotový,“ stírá si pot z čela absolvent a učitel programování Smíchovské SPŠ Jan Tesař, v dusnu se „přehřívají“ nejen počítače, „Ale ten zájem je vážně obrovský,“ rozhostí se na jeho tváři úsměv. Nadšení návštěvníků spolehlivě zahání únavu. 

Chůze po prkně přináší někdy opravdu dramatické chvíle. Což často „odnáší“ ředitel Smíchovské SPŠ, který dává záchranu. Jeden asi třicátník se při pádu snaží marně doskočit na protější mrakodrap, čímž skončí v pádu na zemi, když zařízení vytrhne z počítače. Jiný asi stokilový chlapík se zavěsí do ředitele a křečovitě mu zatíná prsty do ramen. 

Mám modřiny na rukou a také štípanec na stehně od jednoho dítěte,“ stěžuje si Radko Sáblík, „Když lidé ztrácí rovnováhu, tak se mě chytají opravdu křečovitě,“ usmívá se, spokojený se zájmem návštěvníků i s výbornou komunikací svých absolventů a studentů.  

Je to neuvěřitelné, co dokáže ta virtuální realita udělat s mozkem,“ vrtí nevěřícně hlavou čtyřicátník s vizáží vědce, „Nikdy bych nevěřil, že se tomu tak stane. Šel jsem do toho s tím, že jsem si pořád říkal, že jsem na zemi. Trochu to zpočátku pomáhalo, pak mě ale přemohla panika z výšky, mozek začal reagovat na vizuální efekt, ne na realitu,“ dodává. 


 Ondřej Hlaváč, studentRedakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

JEN SKUTEČNÁ OSOBNOST DOKÁŽE ODOLAT NEGATIVNÍ ATMOSFÉŘE V KOLEKTIVU

Psycholog Zimbardi na základě svých celoživotních studií tvrdí, že pouhých 10% lidské populace dokáže odolávat vytvořené atmosféře v kolektivu, naopak plných 90% jí velmi rychle podléhá. Nejde jen o takové šílenství jako nacismus či komunismus, náboženský fanatismus, ale týká se to též každodenního živo...

ENERGIE BUDOUCNOSTI

Asi všichni víme, že zásoby nejvíce využívaných paliv, ať už pro výrobu elektrické energie, tak i pohonných hmot, nejsou nekonečné, a tak se hledají různé obnovitelné alternativy, které by zpomalily úbytek surovin nebo jej zcela zastavily. Jednou z těchto alternativ je solární energie, která se velmi r...

SSPŠ pro mě byla strašně důležitá

Jaroslav Kotápiš vystudoval výpočetní techniku na SSPŠ (2004-2008). V Alze pracuje od roku 2008, ředitelem marketingu se stal v únoru 2019.

Do školy jsi poprvé jako žák vkročil v září roku 2004, vzpomeneš si, jaké jsi měl pocity?Pamatuji si to docela přesně, jelikož se mnou nastupoval i kamarád z Chraštic, mého bydliště. Mě tehdy dali do „béčka“, což byla sportovní třída, jeho do 1.C. Jeho táta kvůli tomu ve škole udělal trochu „bordel“, ml...

Smíchovská průmyslovka třetího věku II

Projekt Smíchovská průmyslovka třetího věku je zaměřen na vzdělávání seniorů v oblastech IT, fyziky a matematiky.

Projekt Smíchovská průmyslovka třetího věku je zaměřen na vzdělávání seniorů v oblastech, ve kterých mají problémy se sami orientovat. V roce 2018 se jednalo o cyklus 10 přednášek a workshopů z oblasti IT, fyziky a matematiky. Témata jednotlivých setkání byla vybrána na základě zájmu seniorů - student...