Další gigantický projekt Elona Muska

Technologie

28.02.2019

V prosinci minulého roku představila společnost Boring Company v Los Angeles svůj nový tunel určený pro vysokorychlostní přepravu osob. Společnost vlastní americký miliardář Elon Musk, který stojí za řadou gigantických projektů jako je například Space X nebo automobilka Tesla. Právě tento tunel by měl být „podprojektem“ k vozům automobilky Tesla.

Do projektu s pracovním názvem „Hawthorne Test Tunnel“ vkladá už od začátku (rok 2016) vizionář Ellon Musk velké naděje. Vysokorychlostní tunel by měl najít využití hlavně ve velkých městech jako je například Los Angeles či New York, takto velká města jsou totiž přeplněna auty a mají proto velký problém s  dopravou, (například v New Yorku připadá jedno auto na každou druhou domácnost) a ruku v ruce jdou s tímto problémem i dopravní nehody (například v New Yorku dle statistiky umře za rok více jak 315 lidí při dopravních nehodách). Právě přesunutí dopravy pod zem by mělo těmto častým a nežádoucím jevům zabránit a udělat dopravu rychlejší, bezpečnější a příjemnější.

Tunel funguje na první pohled na vcelku jednoduchém principu. Do tunelu, který se nachází přibližně deset metrů pod zemským povrchem a je široký skoro čtyři metry, sjeli první návštěvníci ve voze Tesla X za pomocí speciálního výtahu. Jakmile auto dosedlo na betonovou cestu uvnitř tunelu, vůz začal rychle akcelerovat a během pár vteřin se již pohyboval konstantní rychlostí 64 km/h. Řidič vozu nemusel v tunelu auto vůbec korigovat, protože tunel nemá žádné ostré zatáčky, a navíc je vůz ze strany opatřen postranními koly, která drží vůz stabilní a díky nim se Další gigantický projekt Elona Muska tedy v tunelu nemusíte vůbec dotknout volantu. Musk po testovací jízdě oznámil, že se nejedná o konečnou verzi projektu. V konečné podobě projektu by rychlost, které by měl vůz v tunelu dosahovat, měla být až 241 km/h. Kdybyste chtěli popsat tento tunel malému dítěti, prostě byste mu řekli, že auto sjede pod zem, tam se napojí na tunel a za pár minut bude vyjíždět na opačném konci města.

Tesla v tunelu

Pokud byste ovšem chtěli do tunelu vjet klasickým autem, nejspíš by se vám to nepovedlo. Tunel je konstruován pouze pro automobil značky Tesla TeslaX. Ale nezoufejte. Musk prohlásil, že v tunelu by se měli nacházet i autonomní vozy, které budou určeny pro přepravu chodců, takže si snad v budoucnu budeme moct také vyzkoušet jízdu v tomto neobvyklém tunelu, aniž bychom vlastnili Teslu.

I když se jedná zatím pouze o testovací tunel, který má dvě míle, tak cena, kterou musel Musk do tohoto projektu vložit, nebyla zrovna malá. Výstavba jedné míle tunelu ho totiž přišla bezmála na 10 000 000 $ (v přepočtu 200 000 000 kč). Jak to bude s tunelem dál je zatím otázka času. Elon Musk by rád viděl své tunely v každé velké americké metropoli, ale celý tento projekt je lidově řečeno teprve v plenkách.

Vysokorychlostní dopravu by snad uvítal každý, ale jenom chtíč nestačí. Pokud se někdy dočkáme podobného tunelu u nás, to je zatím ve hvězdách, ale Česká republika v  modernizaci nezahálí a doufám, že se někdy aspoň doslechneme o  vysokorychlostním tunelu z Prahy do Brna.

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

Finanční problémy Apple

Propad akciíNa začátku roku 2019 se stala pro Apple nemilá událost. Dne 2. ledna firma zveřejnila finanční zprávu, ve které došlo ke snížení odhadu vývoje čtvrtletních tržeb. Konkrétně došlo ke snížení z předpokládaných 89-93 miliard dolarů na “pouhých” 84 miliard dolarů. To okamžitě způsobilo pád akcií...

Rozšířená realita a její použití ve výuce

Jak fungují aplikace požívající virtuální realitu? Zjistíte v tomto článku!

Aplikace, které používají „augmented reality” (AR), neboli rozšířenou realitu, kombinují virtuální prostor s opravdovým. Tedy jedna realita rozšiřuje druhou o určité informace, proto to „rozšířen...

V ČESKÉM ŠKOLSTVÍ SE (snad) BLÝSKÁ NA LEPŠÍ ČASY

Skupina čtyř studentů Smíchovské střední průmyslové školy je usazena ve vestibulu Národní technické knihovny v Dejvicích a probírá s pracovníkem kabinetu ministra školství Karlem Gargulákem...

ROBOSOUTĚŽ 2018

V týdnu od 20. do 23. listopadu probíhalo středoškolské kolo 10. ročníku Robosoutěže, kterou pořádá FEL ČVUT. Soutěž se konala v Zengrově posluchárně KN:E-107 na Karlově náměstí na Fakultě Elektrotechnické ČVUT. T&eac...