CENTRUM MĚSTA BUDOUCNOSTI NA CIIRK

Škola

19.06.2018

V prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK), zřízeném při ČVUT v Dejvicích, pobíhají studenti a absolventi Smíchovské střední průmyslové školy. Jejich soustředěné pohledy svědčí o tom, že nechtějí nic ponechat náhodě. Jeden tým připravuje ozvučení chodby, rozprostírající se vedle rušné ulice Jugoslávských partyzánů, druhá točí ilustrační záběry pro svou reportáž z celé akce, třetí připravuje prostory pro odpolední konferenci na téma Město budoucnosti.

            Již za několik hodin dojde k slavnostnímu otevření Centra města budoucnosti na CIIRK, na kterém se podílí kromě této instituce i některé fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT) a pražská firma Operátor ICT, a které různými způsoby podporují jeho partneři.

            Krátce po poledni začíná v prostorách určených k propagaci Průmyslu 4.0 konference na téma Smart City. Na úvod promlouvá profesor Vladimír Mařík, ředitel CIIRK i guru Industry 4.0 v České republice.

            „Jsem moc rád, že zde vidím mladé tváře,“ rozhlíží se a jeho pohled dopadá na více než dvě desítky studentů Smíchovské SPŠ, „Právě kvůli tomu jsme tento ústav budovali. Chci zde vytvořit komunitu mladých talentovaných lidí, ať již z vysokoškolského či středoškolského prostředí,“ vysvětluje, „Chtěl bych, aby se zde propojovali nejen navzájem, ale i se spolupracujícími firmami,“ doplňuje.


            Druhý v pořadí vystupuje ředitel Smíchovské SPŠ Radko Sáblík, který se zamýšlí nad obsahem školství, které musí reflektovat ohromné změny v technologiích i společnosti.

            „Prostředí na středních i vysokých školách je pořád hrozně moc odtržené od reálného života, naší snahou musí být ho k praxi přiblížit. Nestačí do studentů nahustit tvrdé znalosti a myslet si, že jsme je tím připravili pro budoucí kariéru. Tak už to dávno nestojí a školství se musí přizpůsobit potřebám trhu a být ku prospěchu svým studentům,“ tvrdí.

            Následně vystupuje Michael Blažíček, šéf firmy Lumbio vyrábějící osvětlení, po něm přichází na řadu profesor Wolfgang Dorner z technické university v Deggendorfu a vše završuje architekt Michal Postránecký, který sice žije na Floridě, staví domy a hotely po celém USA, ale nově je i šéfem Centra města budoucnosti na CIIRK. Jeho přednáška má trojnásobnou časovou dotaci oproti jeho předřečníkům a je třešničkou na dortu velmi zdařilého odpoledne.

            „Pokusím se vám v následné půldruhé hodině vysvětlit, co vlastně znamená pojem Smart City, který mnozí používají bez znalosti jeho obsahu,“ slibuje v úvodu. Svým slovům dostojí a velmi poutavě přenáší své posluchače do roku 2058.

            Do začátku slavnostního otevření Centra města budoucnosti zbývá necelá hodina, kterou účastníci konference vyplňují debatami u skleničky šampaňského a u menšího občerstvení. Objednat drink si však mohou i u robota, který jim vcelku dovedně míchá poručené nápoje. Především studenti Smíchovské SPŠ přicházejí k pracovištím Centra průmyslu 4.0 a sledují práci různých robotických zařízení, k tomu se jim dostává odborného výkladu.

            Student Smíchovské SPŠ David Tien správně pohne páčkou na mixážním pultu a konferenciér poprvé promluví ke stovce hostů, kteří jsou shromážděni v prostorách chodby v CIIRK, která sousedí s ulicí Jugoslávských partyzánů. Zde mají své panely různé významné firmy, ale i Smíchovská SPŠ, jako partner projektu.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se zasloužili o to, že dnes můžeme otevřít Centrum města budoucnosti,“ dostává slovo šéf tohoto projektu Michal Postránecký, poté zmiňuje spolupráci s Operátorem ICT a představuje partnery projektu. Nejprve přicházejí na řadu ti z komerční sféry, kdy vítá ředitele firem Siemens, Cisco a Vodafone, pak však pokračuje, „S radostí mohu oznámit, že jsme právě dnes podepsali memorandum o spolupráci se Smíchovskou průmyslovou školou, jejíž studenti se zapojí do projektu. Některé zde i vidíte, protože pořizují z dnešní akce záznam. Rád zde vítám ředitele této střední školy pana Sáblíka.“

Kromě již jmenovaných ředitelů partnerských organizací přišlo mnoho různých osobností z akademické, společenské i komerční sféry, nechybí rektor ČVUT či ředitel divize Smart Prague firmy Operátor ICT. Ale mezi hosty lze spatřit i politiky.  


Ti všichni si v následné hodině a půl mohou prohlížet expozice Centra města budoucnosti, ale především spolu diskutovat, vyměňovat si své názory na dobu, která již nezadržitelně přichází a na níž společnost ještě není vůbec připravena. Na dobu, kdy se bude muset člověk naučit komunikovat se stroji a autonomními systémy, které mu v případě správného nastavení budou sloužit. A aby lidstvu opravdu sloužily, a ne mu škodily, o to se musí postarat odborníci, kteří se budou scházet v CIIRK. Ať již v nově otevřeném Centru města budoucnosti, ale i v dříve vybudovaném Centru průmyslu 4.0.

Tato výzkumná a vývojová pracoviště však nemají sloužit jen špičkovým odborníkům, ale i těm, za kterých se možná špička ve svém oboru teprve stane. Proto znějí logicky i slova, která pronesl profesor Vladimír Mařík, když se loučil s ředitelem Smíchovské SPŠ Radko Sáblíkem: „Pane řediteli, studenti vaší školy mají vždy dveře CIIRKu otevřené.“  

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

Jak jsem mluvil v Evropském parlamentu

Student Adam Skokan vyrazil do Evropského parlamentu. Jaké měl pocity z cesty?

Jen co jsem se rozloučil se všemi v Praze, byl jsem na cestě do Bruselu. Cestoval jsem ve spolupráci s evropskou komisí a studentským spolkem European Apprentices Network. Bohužel, nebyla to cesta poznávací, ale pracovní. Přiznám se, stálo to za to! Každý den jsme měli přichystaný náročný program v zase...

NA SMÍCHOVSKOU SPŠ SE PŘICHÁZÍME INSPIROVAT

KOMENTÁŘ K DIGIKOALICI

Po chodbách Smíchovské střední průmyslové školy se pohybují hosté, které do přednáškového sálu doprovázejí studenti v oblecích. Blíží se zahájení konference Středočeského kraje k polytechnickému vzdělávání a k podpoře kompetencí k podnikavosti, iniciativě a kreativitě. Tu připravuje Smíchovská SPŠ.„...

JSOU MATURANTI DOSTATEČNĚ DOSPĚLÍ, ABY SI SAMI VYBRALI BUDOUCÍ POVOLÁNÍ

Každé rozhodnutí ovlivňuje mnoho skutečností. Někteří filosofové dokonce tvrdí, že pouze skutečnosti určují budoucnost, a že vůle, se svobodně rozhodnout, je jen iluze. Které skutečnosti nám tedy přivádějí nové studenty a které faktory ovlivňují jejich iluzi o svobodném rozhodování výběru školy? Ka...

VÝZVA ŘEDITELE SMÍCHOVSKÉ SPŠ K VEŘEJNÉ DISKUSI

Pojďme spolu otevřeně diskutovat! Nabízím zaměstnancům i studentům, aby se mnou i mezi sebou vedli veřejnou diskusi na téma české školství. Nechť si vyberou z této problematiky libovolné téma, a ať sdělí své názory. J&a...