CENTRUM MĚSTA BUDOUCNOSTI NA CIIRK

Škola

19.06.2018

V prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK), zřízeném při ČVUT v Dejvicích, pobíhají studenti a absolventi Smíchovské střední průmyslové školy. Jejich soustředěné pohledy svědčí o tom, že nechtějí nic ponechat náhodě. Jeden tým připravuje ozvučení chodby, rozprostírající se vedle rušné ulice Jugoslávských partyzánů, druhá točí ilustrační záběry pro svou reportáž z celé akce, třetí připravuje prostory pro odpolední konferenci na téma Město budoucnosti.

            Již za několik hodin dojde k slavnostnímu otevření Centra města budoucnosti na CIIRK, na kterém se podílí kromě této instituce i některé fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT) a pražská firma Operátor ICT, a které různými způsoby podporují jeho partneři.

            Krátce po poledni začíná v prostorách určených k propagaci Průmyslu 4.0 konference na téma Smart City. Na úvod promlouvá profesor Vladimír Mařík, ředitel CIIRK i guru Industry 4.0 v České republice.

            „Jsem moc rád, že zde vidím mladé tváře,“ rozhlíží se a jeho pohled dopadá na více než dvě desítky studentů Smíchovské SPŠ, „Právě kvůli tomu jsme tento ústav budovali. Chci zde vytvořit komunitu mladých talentovaných lidí, ať již z vysokoškolského či středoškolského prostředí,“ vysvětluje, „Chtěl bych, aby se zde propojovali nejen navzájem, ale i se spolupracujícími firmami,“ doplňuje.


            Druhý v pořadí vystupuje ředitel Smíchovské SPŠ Radko Sáblík, který se zamýšlí nad obsahem školství, které musí reflektovat ohromné změny v technologiích i společnosti.

            „Prostředí na středních i vysokých školách je pořád hrozně moc odtržené od reálného života, naší snahou musí být ho k praxi přiblížit. Nestačí do studentů nahustit tvrdé znalosti a myslet si, že jsme je tím připravili pro budoucí kariéru. Tak už to dávno nestojí a školství se musí přizpůsobit potřebám trhu a být ku prospěchu svým studentům,“ tvrdí.

            Následně vystupuje Michael Blažíček, šéf firmy Lumbio vyrábějící osvětlení, po něm přichází na řadu profesor Wolfgang Dorner z technické university v Deggendorfu a vše završuje architekt Michal Postránecký, který sice žije na Floridě, staví domy a hotely po celém USA, ale nově je i šéfem Centra města budoucnosti na CIIRK. Jeho přednáška má trojnásobnou časovou dotaci oproti jeho předřečníkům a je třešničkou na dortu velmi zdařilého odpoledne.

            „Pokusím se vám v následné půldruhé hodině vysvětlit, co vlastně znamená pojem Smart City, který mnozí používají bez znalosti jeho obsahu,“ slibuje v úvodu. Svým slovům dostojí a velmi poutavě přenáší své posluchače do roku 2058.

            Do začátku slavnostního otevření Centra města budoucnosti zbývá necelá hodina, kterou účastníci konference vyplňují debatami u skleničky šampaňského a u menšího občerstvení. Objednat drink si však mohou i u robota, který jim vcelku dovedně míchá poručené nápoje. Především studenti Smíchovské SPŠ přicházejí k pracovištím Centra průmyslu 4.0 a sledují práci různých robotických zařízení, k tomu se jim dostává odborného výkladu.

            Student Smíchovské SPŠ David Tien správně pohne páčkou na mixážním pultu a konferenciér poprvé promluví ke stovce hostů, kteří jsou shromážděni v prostorách chodby v CIIRK, která sousedí s ulicí Jugoslávských partyzánů. Zde mají své panely různé významné firmy, ale i Smíchovská SPŠ, jako partner projektu.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se zasloužili o to, že dnes můžeme otevřít Centrum města budoucnosti,“ dostává slovo šéf tohoto projektu Michal Postránecký, poté zmiňuje spolupráci s Operátorem ICT a představuje partnery projektu. Nejprve přicházejí na řadu ti z komerční sféry, kdy vítá ředitele firem Siemens, Cisco a Vodafone, pak však pokračuje, „S radostí mohu oznámit, že jsme právě dnes podepsali memorandum o spolupráci se Smíchovskou průmyslovou školou, jejíž studenti se zapojí do projektu. Některé zde i vidíte, protože pořizují z dnešní akce záznam. Rád zde vítám ředitele této střední školy pana Sáblíka.“

Kromě již jmenovaných ředitelů partnerských organizací přišlo mnoho různých osobností z akademické, společenské i komerční sféry, nechybí rektor ČVUT či ředitel divize Smart Prague firmy Operátor ICT. Ale mezi hosty lze spatřit i politiky.  


Ti všichni si v následné hodině a půl mohou prohlížet expozice Centra města budoucnosti, ale především spolu diskutovat, vyměňovat si své názory na dobu, která již nezadržitelně přichází a na níž společnost ještě není vůbec připravena. Na dobu, kdy se bude muset člověk naučit komunikovat se stroji a autonomními systémy, které mu v případě správného nastavení budou sloužit. A aby lidstvu opravdu sloužily, a ne mu škodily, o to se musí postarat odborníci, kteří se budou scházet v CIIRK. Ať již v nově otevřeném Centru města budoucnosti, ale i v dříve vybudovaném Centru průmyslu 4.0.

Tato výzkumná a vývojová pracoviště však nemají sloužit jen špičkovým odborníkům, ale i těm, za kterých se možná špička ve svém oboru teprve stane. Proto znějí logicky i slova, která pronesl profesor Vladimír Mařík, když se loučil s ředitelem Smíchovské SPŠ Radko Sáblíkem: „Pane řediteli, studenti vaší školy mají vždy dveře CIIRKu otevřené.“  

Redakce

Adam Pelej

Šéfredaktor

17 článků

Lukáš Kavalír

Zástupce šéfredaktora

27 článků

Ali Amjid

Vývojář webu

1 článků

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Doporučené Články

Švýcaři převálcovali největší favority, smetanu však slízli Švédové

Loni Švédi ve finále porazili Kanadu a po nájezdech tak zabránili Kanadskému zlatému hat-triku a letos s týmem plným nováčků, kdy do Dánska za výběr Tre kronor jelo 13 hráčů, kteří na dospělém šampionátu ještě nenastoupili a další 4 hráči, kteří na turnaji ještě nezískali medaili.   &...

Smíchovská SPŠ má studenta roku 2019 a významné ocenění

V Jičíně se 20.června rozhodlo o tom, kdo se stane studentem roku 2019 a nejlepší školou 2019.

Pátek 20. června - Jičín, Česká republikaV tento den se rozhodlo o tom, zda Smíchovská průmyslovka sklidí úspěch na v pořadí již 9. ročníku celorepublikové soutěže pořádané firmou MICRORISC. Do kategorie Nejlepší student nominovali své studenty učitelé ze středních škol ČR. Nejlepší studenti b...

ROBOSOUTĚŽ 2018

V týdnu od 20. do 23. listopadu probíhalo středoškolské kolo 10. ročníku Robosoutěže, kterou pořádá FEL ČVUT. Soutěž se konala v Zengrově posluchárně KN:E-107 na Karlově náměstí na Fakultě Elektrotechnické ČVUT. T&eac...

TA HRA SE VÁM OPRAVDU POVEDLA

Přinášíme reportáž z letošního festivalu ANIFILM v Třeboni

Pět dní nabitých virtuální realitou, nadšení dětí, ale i jejich rodičů a prarodičů. Práce studentů Smíchovské SPŠ opět okouzlily návštěvníky festivalu ANIFILM v Třeboni.  „Pane, mohu vám něco říct?“ ptá se asi desetiletý klučina ředitele Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblíka. ...